Jak upiec domowy chleb i bułki 1
źródło: Pixabay

Chleb upieczony w domu, nie dość, że będzie bardzo dobry, aromatyczny i zachowa długo świeżość, to nam da wiele satysfakcji. Szczególnie, jeśli jeszcze samemu zrobimy zakwas na chleb domowy. Podany przepis na domowy chleb żytni, jest tylko przykładem – przy pieczywie możemy uwolnić wodze swojej fantazji i dowolnie modyfikować przepisy. Możemy używać różnego rodzaju mąki, a przede wszystkim różnych dodatków – ziaren lnu, pestek dyni czy słonecznika, soi, orzechów, sezamu czy maku.

Przepis na chleb domowy z dodatkiem płatków owsianych i lnu.

Składniki potrzebne do wypieku:

  • 1 porcja zaczynu z przepisu znajdującego się poniżej,
  • 50 gram płatków owsianych
  • 150 gram gorącej wody oraz 125 gram wody chłodnej
  • 30 gram ziaren lnu
  • 5 gram świeżych drożdży
  • 300 gram mąki (pszennej typu 550 lub pełnoziarnistej)
  • Sól
Jak upiec domowy chleb i bułki 1
źródło: Pixabay

Sposób przygotowania chleba:              

Dzień przed pieczeniem chleba, należy zalać płatki owsiane gorącą wodą, a po przestygnięciu połączyć z zaczynem i zostawić w temperaturze pokojowej, oscylującej około 22 stopni Celcjusza. Przed zalaniem, płatki można podsmażyć na suchej patelni, by były lekko chrupiące. Następnego dnia mieszamy drożdże razem z wodą, zaczynem, płatkami, solą oraz mąką – po wymieszaniu odstawiamy na około godzinę. Po tym czasie, należy wyrobić ciasto i pozostawić na kolejną godzinę. Ciasto na chleb, wykładamy na formę do pieczenia, uprzednio posypaną mąką i pozostawiamy do wyrośnięcia. Chleb pieczemy w nagrzanym piekarniku przez około 30 minut w temperaturze 240 stopni. Aby uzyskać chrupiącą skórkę pod koniec pieczenia na około 2-3 minuty możemy włączyć termoobieg. Przed upieczeniem, chleb możemy oprószyć mąką, posypać płatkami lub lnem.

 Jak przyrządzić zaczyn na chleb żytni lub mieszany?

Składniki jakich potrzebujemy:

  • 3 łyżki gotowego zakwasu żytniego (aktywnego),
  • 150 gram mąki żytniej (im wyższy typ, tym lepiej),
  • 150 mililitrów ciepłej wody lub mleka.

Przygotowanie zaczynu na domowy chleb:

Podane powyżej składniki mieszamy ze sobą dokładnie i odstawiamy pod przykryciem na 12 do 18 godzin. Zaczyn będzie gotowy, po tym jak zwiększy swoją objętość i będzie w nim widać pęcherzyki powietrza.

Jak upiec domowy chleb i bułki 1
źródło: Pixabay

Jak zrobić zakwas na chleb domowy?

Do przygotowania zakwasu, oprócz składników potrzebujemy cierpliwości. Zakwas nie zawsze wychodzi, a proces powstawania zakwasu jest długi. Zakwas do dojrzewania potrzebuje odpowiednich warunków – ciepła, natomiast gdy nie mamy takiej możliwości, zakwas będzie się tworzył dłużej i rośnie prawdopodobieństwo, że nie wyjdzie. Zakwas można zrobić z mąki pszennej czy orkiszowej, natomiast najlepszy wybór to będzie mąka żytnia. Składniki potrzebne do wykonania zakwasu na chleb:

  • 50 gram mąki żytniej razowej (im wyższy typ, tym lepiej),
  • 50 mililitrów ciepłej wody (maksymalna temperatura to 40 stopni, wyższa temperatura może „zaparzyć” nasz zakwas).

Przygotowanie zakwasu na domowy chleb:            

Mieszamy wodę razem z mąką w dużym słoiku (litrowym), mieszamy za pomocą drewnianej łyżki. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji, słoik zakrywamy przepuszczalną tkaniną, np. Gazą lub tetrą, tak aby zakwas miał dostęp do powietrza. Słoik z tak przygotowaną mieszanką odkładamy w ciepłe miejsce na 24 godziny. Wskazane jest, aby mieszać zakwas co 12 godzin. Po upływie doby, mieszamy zakwas drewnianą łyżką i dodajemy kolejne 50 gram mąki oraz 50 gram wody. Ponownie mieszamy i ponownie zamykamy, odstawiając na 24 godziny. Trzeciego i czwartego dnia powtarzamy tą samą czynność, z taką samą ilością mąki i wody. Piątego dnia zakwas jest już gotowy do użycia i można go przeznaczyć na zrobienie zaczynu na domowy chlebek.

Czy zakwas można przechowywać dłużej? Jak najbardziej, zakwas można przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej lodówce, przykrywając przepuszczalną tkaniną. Zakwas trzeba dokarmiać co tydzień, czyli dodawać 50 gram mąki i 50 gram wody. Tak przechowywany zakwas można wykorzystać do kolejnych wypieków, a im starszy będzie zakwas, tym lepsze pieczywo z niego wyjdzie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here