Jaki żwirek dla kota wybrać

Żwirek to obowiązkowy element w wyprawce dla kota. Koty są z natury dużymi „czyściochami” i ogromną wagę przykładają do swojej toalety. Jeśli wybrany żwirek nie podpasuje mruczkowi bądź właściciel zaniedba regularne sprzątanie kuwety, kot może zacząć załatwiać się poza nią. Jaki żwirek wybrać? Jak często go wymieniać?

Jakie żwirki znajdziemy na rynku?

Dzisiejszy rynek zoologiczny oferuje nam szeroki wybór żwirków dla kotów. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest żwirek zbrylający, który przypomina ziemię lub piasek. Żwirek dla kota zbrylający zawiązuje koci mocz w zwarte bryłki, dzięki czemu nie trzeba wymieniać go tak często jak inne rodzaje. Żwirek wiąże nieprzyjemne zapachy i jest ekonomiczny.

Przeciwieństwem żwirku zbrylającego jest ten niezbrylający, który wchłania kocie odchody, jednak nie zbija ich w bryłki czy grudki. Żwirek trzeba wymieniać w całości.

Innym rodzajem jest żwirek bentonitowy, który doskonale absorbuje wodę i nieprzyjemne zapachy. Żwirek bentonitowy nie kurzy się i jest wydajny. Niestety nie sprawdzi się dla małych kociąt i kotów ciekawych nowych smaków. Zjedzenie żwirku jest dla mruczka niebezpiecznie i może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. 

Ciekawym rozwiązaniem jest żwirek drewniany, czyli naturalny, w 100% biodegradowalny produkt. Żwirek zbryla się w grudki, których niewielkie ilości można spuszczać w toalecie.

W sklepach zoologicznych znajdziesz również żwirki silikonowe, które są lekkie i charakteryzują się dobrymi właściwościami higroskopijnymi, a także żwirki kukurydziane, które doskonale wiążą nieprzyjemne zapachy i się nie kurzą.

Który z nich jest najlepszy? 

Żwirek należy dopasować do preferencji mruczka. Koty bywają wybredne. Warto zapewnić zwierzęciu możliwość wypróbowania różnych rodzajów żwirku i ostatecznie zostać przy tym, który podpasuje mi najbardziej.

Szeroki wybór żwirków zbrylających i niezbrylających oferuje internetowy sklep zoologiczny AquaelZoo. Jego propozycją są produkty o wysokiej jakości w mniejszych oraz większych opakowaniach – np. 5-, 7- oraz 10-litrowych. W sklepie można kupić również atrakcyjne cenowo zestawy. Wszystkie produkty pochodzą od renomowanych marek – takich jak Comfy i Bazyl.

Jak często wymieniać żwirek?

Koty oddają mocz 4-5 razy i załatwiają się 1-2 w ciągu dnia. Aby zachować czystość w kuwecie ze żwirkiem zbrylającym, przynajmniej raz dziennie należy usuwać zbite grudki i odchody. Cały żwirek wystarczy wymienić raz na 2-4 tygodnie. W przypadku żwirku niezbrylającego zaleca się wymianę minimalnie raz w tygodniu. Przy każdej wymianie należy dokładnie umyć kuwetę wodą i specjalnym środkiem czyszczącym.

W przypadku problemów z układem moczowym lub w okresie biegunki żwirek trzeba wymieniać częściej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here