Jaką lampę wybrać do kuchni

Oświetlenie w kuchni ma niebagatelny wpływ na komfort korzystania z pomieszczenia podczas porządków i przygotowywania posiłków. Dlatego zakup lampy powinien być bardzo dobrze przemyślany. Podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę m.in. o metraż kuchni, a także jej wysokość i stopień nasłonecznienia. Sprawdź, jakie lampy kuchenne sprawdzą się w twoim domu.

Lampa do wysokiej kuchni

Wysokie pomieszczenia można często spotkać w starym budownictwie i modnych mieszkaniach loftowych. Jeśli pomieszczenie nie należy do najniższych i na dodatek jest dość przestronne, to żyrandole do kuchni mogą mieć spory rozmiar. Można też zdecydować się na designerskie lampy z metalowymi kloszami zawieszanymi na długich przewodach. Należy jedynie zadbać o to, żeby abażury nie stwarzały ryzyka uderzenia w nie głową.

Lampa do niskiej kuchni

Urządzenie niskiej kuchni jest dość sporym wyzwaniem, ponieważ nie jest trudno o klaustrofobiczny efekt, zwłaszcza jeśli metraż jest dość niewielki. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z lamp wiszących i postawić na popularne plafony. Takie oświetlenie jest montowane bezpośrednio do sufitu i na dodatek może być niemal płaskie, zajmując w ten sposób naprawdę niewiele miejsca.

Lampa do dużej kuchni

Właściciele przestronnych kuchni to prawdziwi szczęściarze, którzy mogą pozwolić sobie na niemal dowolny typ oświetlenia. Warto jednak pamiętać, żeby zapewnić dostateczną ilość światła w każdej strefie. Dobrym pomysłem może być postawienie na montaż kilku lamp ze sklepu online Elektromag. Przykładowo nad wyspą można umieścić lampę z kilkoma kloszami na długich przewodach, a między szafkami reflektorki bądź taśmy LED.

Lampa do małej kuchni

Podczas wybierania lampy do małej kuchni należy upewnić się, że wybrany model nie nada aranżacji ciężkości. Dlatego lepiej zdecydować się na dość minimalistyczne projekty, które nie zajmują dużo miejsca. Oprócz popularnych plafonów świetnie sprawdzą się różnego rodzaju reflektorki, zwłaszcza w wersji wpuszczanej w sufit. Ewentualna lampa wisząca powinna mieć raczej krótkie przewody.

Lampa do niedoświetlonej kuchni

Ślepa kuchnia we wnęce czy też pomieszczenie z oknami od strony północnej to niemałe wyzwanie oświetleniowe. W takim przypadku nie można liczyć na naturalne światło, co może utrudniać gotowanie i sprzątanie. Z tego powodu warto postawić na lampy zapewniające sporą dawkę światła, czyli np. modele bez klosza bądź kilkupunktowe. Dobrym pomysłem mogą być też reflektorki z opcją obrócenia w dowolnym kierunku.

Lampa do nasłonecznionej kuchni

Choć w słonecznej kuchni w ciągu dnia raczej nie można narzekać na brak światła, to warto zadbać o prawidłowe oświetlenie również po zmroku czy w pochmurne dni. Warto też wziąć pod uwagę to, które miejsca wymagają rozjaśnienia, ponieważ nie docierają tam promienie słoneczne. Najlepiej zdecydować się na kilka lamp, co pozwoli na dostosowanie stopnia oświetlenia w zależności od potrzeb w danej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here