Plastyka powiek

Blepharoplastyka to profesjonalna nazwa plastyki powiek górnych lub dolnych. Czym jest ten zabieg? Kiedy należy go wykonać i na czym polega?

Na czym polega plastyka powiek?

Plastyka powiek jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z powiek. Wykonuje się go z reguły w znieczuleniu miejscowym. Chirurg plastyk delikatnie nacina problematyczne miejsca, tworząc blizny niewidoczne na pierwszy rzut oka – w załamaniu powieki, jednocześnie czyniąc zabieg niezwykle dyskretnym. Całość trwa ok. 40-60 minut. Blizny, początkowo zaczerwienione, bledną już po kilku dobach, a po ok. dwóch tygodniach znika opuchlizna i pacjent może wrócić do pełnej sprawności i aktywności zawodowej.

Warto zastanowić się dla kogo wskazany jest zabieg podnoszenia powiek? Będą to, przede wszystkim, tak zwane pseudoprzepukliny tłuszczowe, tworzące się na skutek wiotczenia (wraz z wiekiem) przegrody oczodołowej. Będzie to, nazywana potocznie, opadająca powieka, która w skrajnych przypadkach, utrudnia prawidłowe widzenie, a w łatwiejszych i mniej zaawansowanych, jest zabiegiem natury estetycznej (co również znacząco wpływa na jakość życia pacjenta). Większość pacjentów to osoby po trzydziestym piątym roku życia.

Czy zabieg podnoszenia powieki jest trwały?

Przyjmuje się, że utrzymuje się on przez ok. 7-10 lat, w tym czasie nie musi być powtarzany.

Możemy wybrać metodę tradycyjną, jak i laserowe usunięcie nadmiaru tkanki skórnej i tłuszczowej. Wykonuje się je jedynie w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, jak choćby w klinice wrosinski.pl.

Czy plastyka powiek jest dostępna dla każdego?

Jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania takiej operacji. Po pierwsze, będą to kobiety w ciąży, a także matki karmiące piersią. Innym przeciwwskazaniem są różnego rodzaju choroby, w tym autoimmunologiczne, aktywne choroby nowotworowe, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi czy infekcje w obrębie skóry. Osoby borykające się z powyższymi problemami nie powinny poddawać się zabiegom chirurgicznym natury estetycznej. Osoby chorujące na różnego rodzaju dolegliwości oka (np. jaskrę, chorobę Gravesa-Basedova, czy zespół suchego oka) przed zabiegiem muszą poddać się konsultacji okulistycznej. Nie jest to jednak jednoznaczne z dyskwalifikacją do operacji.

Należy być także świadomym powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu bleharoplastyki. Warto podkreślić, że są one niezwykle rzadkie. Będą to, przede wszystkim, krwawienia, zakażenia rany oraz ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej. Normalnym, natomiast, jest powstanie obrzęków i siniaków na operowanej powiece. Aby je zmniejszyć, warto stosować kompresy chłodzące (na przykład te hydrożelowe) na oczy i powstrzymywać się od intensywnych ćwiczeń fizycznych (umiarkowany ruch i aktywność są wskazane do prawidłowej rekonwalescencji).

Zabieg plastyki powiek może znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Jeśli borykamy się z kompleksami opadającej, starzejącej się powieki, lub wręcz przeszkadza nam to w codziennym funkcjonowaniu, warto rozważyć wykonanie tego typu zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here