Zasady pielęgnacji włosów

Włosy każdej osoby aktywnie uprawiającej sport są narażone na kontakt z czynnikami, które w długofalowej perspektywie mogą osłabiać ich strukturę. Ostre słońce, wiatr, chlorowana woda i pot mogą sprawiać, że pukle będą się przesuszać, łamać, a nawet wypadać. Oto kilka złotych rad, które okażą się cenne dla sportowców, którzy chcą kompleksowo zadbać o swoją czuprynę.

Zdrowa dieta

Podstawowym czynnikiem oddziałującym na pracę całego organizmu, nie wyłączając włosów, ma dieta. Osoby intensywnie uprawiające sport powinny szczególnie dużą wagę przykładać do tego, co znajduje się na ich talerzu. Odpowiednie żywienie nie tylko pozytywnie wpłynie na ich wyniki na sali treningowej, ale również pomoże utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Aby cieszyć się pięknymi, zdrowymi puklami, należy dostarczać organizmowi cennych składników odżywczych – cynku, żelaza, krzemu, miedzi, manganu oraz aminokwasów siarkowych. Znajdziemy je między innymi w nabiale, mięsie (przede wszystkim jagnięcinie), rybach, awokado, nasionach, kaszy, roślinach strączkowych. Pięknej fryzurze (oraz sportowej sylwetce) nie sprzyja picie alkoholu, napojów z kofeiną, spożywanie produktów o dużej zawartości soli i cukru.

Odpowiednia ochrona

Czynniki zewnętrzne nie będą niszczycielsko działać na włosy, kiedy otoczymy je należytą ochroną. Osoby aktywnie trenujące na zewnątrz powinny wzbogacić swoją kosmetyczkę o wysokiej jakości odżywki zawierające filtry UV i chroniące przed wiatrem. W torbie treningowej zabieranej na basen koniecznie musi znaleźć się czepek oraz szampon oczyszczający, który pomoże wypłukać z włosów chlor.

Potreningowa higiena

Wysiłek fizyczny wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem potu zawierającym toksyny, których ciało chce się w naturalny sposób pozbyć. Szkodliwe substancje osadzają się na skórze oraz włosach, powodując ich osłabienie, a w następnej kolejności – wypadanie. Aby uprzedzić proces wypadania włosów (a co za tym idzie także ich konsekwencji w postaci ukrywania przerzedzeń za pomocą peruk naturalnych systemów uzupełnień włosów czy tupetów) należy zaraz po opuszczeniu sali treningowej udać się pod prysznic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here