źródło: Pixabay.com

Magnez jest najważniejszym minerałem potrzebnym do funkcjonowania naszego ciała. Bierze udział w wielu najistotniejszych procesach zachodzących w naszym organizmie. Magnez usprawnia pracę naszego mózgu, zapobiega chorobom serca, a jego odpowiedni poziom zapobiegnie zmęczeniu, skurczom mięśni, a także pomaga w budowie kości i zębów. Hipomagnezemia – czyli nie dobór magnezu, niestety dużo osób na nią cierpi, głównie ze względu na niedobory z diety, ale także działanie innych leków i inne czynniki.

Niedobór magnezu w organizmie – objawy.

Brak magnezu jest bardzo obciążający dla naszego organizmu. Jak rozpoznać, że zmagamy się z niedoborem magnezu? Dlaczego jest on dla nas tak istotny? Niektóre z dolegliwości mogą jednocześnie być wynikiem braku magnezu, ale też niekoniecznie – część z nich wynika z niedoborów np. Potasu, żelaza czy też podstawowych witamin (A, D, E, K, a nawet witaminy C). Częstym objawem braku magnezu mogą być nawet chwilowe zaburzenia rytmu serca – dochodzi do arytmii i migotania przedsionków. Jeśli niedobór magnezu jest stały i ciągły, może powodować do poważnych chorób serca, w tym do niedokrwienia. Z racji tego iż magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, jego niedobór może powodować bolesne skurcze przede wszystkim łydek (szczególnie w nocy), przy uprawianiu intensywnych ćwiczeń także innych partii mięśni, a także tiki nerwowe – drganie powiek lub mięśni twarzy.

źródło: Pixabay.com

Czy zmęczenie może być efektem niedoboru magnezu?

Jak najbardziej – może to być jeden z czynników takiego stanu. Niski poziom magnezu w naszym organizmie często rewanżuje się nam złym samopoczuciem, przede wszystkim osłabieniem organizmu i uczuciem ciągłego zmęczenia. Niedobór magnezu może także powodować trudności ze snem, koncentracją, nastrojem, a także może być przyczyną depresji. Nie tylko cynk pomaga nam zachować zdrowie i piękne włosy oraz paznokcie – magnez też ma w tym swój udział. Jego niedobór może powodować osłabienie kondycji tychże i w konsekwencji nasze włosy będą słabe, łamliwe i będą miały skłonność do wypadania, a struktura paznokci stanie się krucha i podatna na uszkodzenia.

Nadmiar magnezu w organizmie – objawy.

Hipermagnezemia – jest to nadmiar magnezu. Pojawia się znacznie rzadziej, niż niedobór, a lekki nadmiar magnezu często nie daje o sobie znać. Przy dużym nadmiarze magnezu mogą wystąpić objawy jego przedawkowania, do których można zaliczyć: nietrzymanie moczu, niedociśnienie, kłopoty z oddychaniem, zawroty głowy, nudności i wymioty, bóle brzucha i zaparcia, osłabienie (tak jak w niedoborze), arytmia serca, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie pracy serca i śpiączka.

Czy kawa i herbata wypłukują magnez z naszego organizmu?

źródło: Pixabay.com

Na ten temat krąży w Internecie dużo faktów i mitów. To w minimalnej części fakt, że bardzo częste spożywanie kawy, mocnej herbaty i alkoholu wypłukuje magnez z naszego ciała, ale w kawie także znajduje się magnez! Przykładowo po wypiciu jednej filiżanki kawy, dostarczamy naszemu organizmowi około 3-4 mg magnezu, a tracimy tylko 1 mg. Aby herbata faktycznie wypłukiwała magnez z naszego organizmu, musielibyśmy spożywać jej ogromne ilości (ponad 10 szklanek dziennie) i napar musiałby być bardzo mocny, żeby utracić choćby 1 mg magnezu. Także często antybiotykoterapia i zażywanie leków między innymi moczopędnych, wypłukuje magnez (ale także i inne pierwiastki) z naszego organizmu. W odpowiednich ilościach można pić kawę i herbatę, bez obaw o wypłukanie magnezu z naszego ciała. Faktem jest to, iż alkohol zaburza wchłanianie magnezu. Także napoje zawierające fosforany oraz kwas fosforowy nie ułatwiają utrzymania odpowiedniego poziomu magnezu. Substancje te ograniczają przyswajanie magnezu.

Jak uzupełnić niedobór magnezu?

Niedobory magnezu można uzupełnić zmieniając nawyki żywieniowe, bądź stosując odpowiednią suplementację (np. Cytrynian magnezu). Naturalnie najwięcej magnezu występuje w: produktach pełnoziarnistych – ryżu brązowym, płatkach owsianych, kaszach gryczanej i jęczmiennej oraz w chlebie żytnim czy chlebie typu graham. Dawkę magnezu znajdziemy także w większości orzechów, bananach, jabłkach i pomarańczach, a także warzywach – strączkowych, w pietruszce, marchwi, sałacie, fasoli szparagowej i brokułach. W odpowiednich ilościach, możemy do diety włączyć także kakao i mleko wraz z produktami mlecznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here