Zez jest wyleczalny

Zez to choroba, która pojawia się w każdym wieku, jednak często diagnozowana jest już u dzieci. Nie jest jedynie defektem estetycznym, ale stanem wymagającym konsultacji u specjalisty, ponieważ może być wiązana z chorobami gałki ocznej. Wyróżnić można kilka rodzajów zeza oraz różne sposoby jego leczenia. Co warto wiedzieć o tym zaburzeniu?

Czym jest zez?

Zez to zaburzenie polegające na nieprawidłowym ustawienie gałki ocznej. W przeciwieństwie do zdrowych oczu, które są symetryczne, w przypadku zeza jedno skierowane jest ku wewnętrznemu lub zewnętrznemu kącikowi oka. Schorzenie to może wynikać z osłabienia mięśni ocznych, przez co w konsekwencji jedno oko zmienia kąt patrzenia względem drugiego. Tak naprawdę przyczyn tego zaburzenia jest bardzo wiele – niekiedy odpowiedzialne za rozwój zeza są problemy na tle neurologicznym, na przykład porażenie nerwów. Stan ten negatywnie wpływa na jakość życia pacjenta oraz może prowadzić do zaburzeń równowagi, rozwoju leniwego oka, gorszego widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Wyróżnić można kilka rodzajów choroby – zez zbieżny, rozbieżny, ku górze, ku dołowi lub skośny. Niekiedy zezuje tylko jedno, to samo oko lub naprzemiennie – raz jedno, raz drugie. Natomiast zez ukryty to zaburzenie, który dotyczy niemal 50% wszystkich ludzi i wynika z zaburzeń w równowadze mięśni oczu. Oznacza to, że jedna grupa mięśni jest silniejsza niż druga, co uwidacznia się jedynie w niektórych sytuacjach – głównie, gdy zostaje wyłączone widzenie obuoczne lub w sytuacjach przemęczenia czy stresu.

Leczenie i diagnoza zeza

Leczenie zeza Warszawa powinno się rozpocząć jak najwcześniej, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnoza tego schorzenia. Do najczęściej używanych metod leczenia zeza zalicza się zasłanianie zdrowego oka, aby zmobilizować drugie do pracy, stosowanie kropel powiększających źrenicę, noszenie odpowiednio dobranych okularów czy pobudzanie obszaru dołeczkowego światłem. Pomocne mogą być ćwiczenia ortoptyczne czy pleoptyczne – ich celem jest wzmocnienie widzenia obuocznego oraz zmniejszenie kąta zeza. W niektórych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest operacja. Kwalifikuje się do niej jednak tylko dzieci, zanim ukończą 10 lat. Wykonanie jej daje duże szanse na prawidłowe ustawienie gałek ocznych. Co więcej, dopiero rozwijające się dziecko jest też jeszcze w stanie nauczyć się widzenia obuocznego. Operacje na zeza przeprowadzane są także u osób dorosłych, ale traktuje się je jedynie jako sposób na usunięcie defektu kosmetycznego. Zabieg przeprowadza się w narkozie i wymaga pozostania w szpitalu przez 1 – 2 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here