Jak zrobić zakwas na chleb 1
źródło: Pixabay

Chcesz zrobić domowy chleb i stajesz przed dylematem – zaczyn na chleb czy zakwas? Są to dwa różne pojęcia, ale chleb czy to zrobiony z zaczynu, czy zakwasu będzie bardzo dobry. Zakwas na chleb domowy to sfermentowana woda i mąka, natomiast zaczyn jest złożony z zakwasu, ale i też dodatkowej ilości mąki i wody. Do domowego chleba na zakwasie bądź zaczynie, nie musimy używać dodatkowych drożdży czy proszku do pieczenia. W domowym zakwasie, wytwarzają się dzikie drożdże oraz bakterie, dzięki którym nasz chleb czy bułeczki wyrosną.

Jak przyrządzić zaczyn na chleb żytni lub mieszany?

Składniki jakich potrzebujemy:

 • 3 łyżki gotowego zakwasu żytniego (aktywnego),
 • 150 gram mąki żytniej (im wyższy typ, tym lepiej),
 • 150 mililitrów ciepłej wody lub mleka.

Jak zrobić zakwas na chleb 1
źródło: Pixabay.com

Przygotowanie zaczynu na domowy chleb

Podane powyżej składniki mieszamy ze sobą dokładnie i odstawiamy pod przykryciem na 12 do 18 godzin. Zaczyn będzie gotowy, po tym jak zwiększy swoją objętość i będzie w nim widać pęcherzyki powietrza.

Jak zrobić zakwas na chleb domowy?

Do przygotowania zakwasu, oprócz składników potrzebujemy cierpliwości. Zakwas nie zawsze wychodzi, a proces powstawania zakwasu jest długi. Zakwas do dojrzewania potrzebuje odpowiednich warunków – ciepła, natomiast gdy nie mamy takiej możliwości, zakwas będzie się tworzył dłużej i rośnie prawdopodobieństwo, że nie wyjdzie. Zakwas można zrobić z mąki pszennej czy orkiszowej, natomiast najlepszy wybór to będzie mąka żytnia. Składniki potrzebne do wykonania zakwasu na chleb:

 • 50 gram mąki żytniej razowej (im wyższy typ, tym lepiej),
 • 50 mililitrów ciepłej wody (maksymalna temperatura to 40 stopni, wyższa temperatura może „zaparzyć” nasz zakwas).

Przygotowanie zakwasu na domowy chleb

Mieszamy wodę razem z mąką w dużym słoiku (litrowym), mieszamy za pomocą drewnianej łyżki. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji, słoik zakrywamy przepuszczalną tkaniną, np. Gazą lub tetrą, tak aby zakwas miał dostęp do powietrza. Słoik z tak przygotowaną mieszanką odkładamy w ciepłe miejsce na 24 godziny. Wskazane jest, aby mieszać zakwas co 12 godzin. Po upływie doby, mieszamy zakwas drewnianą łyżką i dodajemy kolejne 50 gram mąki oraz 50 gram wody. Ponownie mieszamy i ponownie zamykamy, odstawiając na 24 godziny.

Trzeciego i czwartego dnia powtarzamy tą samą czynność, z taką samą ilością mąki i wody. Piątego dnia zakwas jest już gotowy do użycia i można go przeznaczyć na zrobienie zaczynu na domowy chlebek. Czy zakwas można przechowywać dłużej? Jak najbardziej, zakwas można przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej lodówce, przykrywając przepuszczalną tkaniną. Zakwas trzeba dokarmiać co tydzień, czyli dodawać 50 gram mąki i 50 gram wody. Tak przechowywany zakwas można wykorzystać do kolejnych wypieków, a im starszy będzie zakwas, tym lepsze pieczywo z niego wyjdzie.

Przepis na domowy chleb na zakwasie z drożdżami, z płatkami owsianymi i ziarnami lnu

Składniki potrzebne do wypieku:

 • 1 porcja zaczynu z przepisu znajdującego się powyżej,
 • 50 gram płatków owsianych
 • 150 gram gorącej wody oraz 125 gram wody chłodnej
 • 30 gram ziaren lnu
 • 5 gram świeżych drożdży
 • 300 gram mąki (pszennej typu 550 lub pełnoziarnistej)
 • Sól
Jak zrobić zakwas na chleb 1
źródło: Pixabay.com

Sposób przygotowania chleba

Dzień przed pieczeniem chleba, należy zalać płatki owsiane gorącą wodą, a po przestygnięciu połączyć z zaczynem i zostawić w temperaturze pokojowej, oscylującej około 22 stopni Celsjusza. Przed zalaniem, płatki można podsmażyć na suchej patelni, by były lekko chrupiące. Następnego dnia mieszamy drożdże razem z wodą, zaczynem, płatkami, solą oraz mąką – po wymieszaniu odstawiamy na około godzinę. Po tym czasie, należy wyrobić ciasto i pozostawić na kolejną godzinę. Ciasto na chleb, wykładamy na formę do pieczenia, uprzednio posypaną mąką i pozostawiamy do wyrośnięcia. Chleb pieczemy w nagrzanym piekarniku przez około 30 minut w temperaturze 240 stopni. Aby uzyskać chrupiącą skórkę pod koniec pieczenia na około 2-3 minuty możemy włączyć termoobieg. Przed upieczeniem, chleb możemy oprószyć mąką, posypać płatkami lub lnem. Idealnie nadaje się na przepyszne śniadanie z dodatkiem jajek i warzyw!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here