krzewy zdobne, byliny, trawnik

Maj jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, więc już nic nie stoi na przeszkodzie, by rośliny ukazały nam całe spektrum barw i zapachów, a trawy swoją kojącą zieleń. To czas kiedy nasze ogrody mają okazję stać się rajem na ziemi, w którym będziemy mogli zanurzać się w piękno kwitnącej przyrody. Aby cieszyć się pełnią wiosny idealnym, musimy nieco wspomóc naturę, wykonując serię dedykowanych tej porze roku prac ogrodowych.

Sadzenie drzew owocowych i krzewów zdobnych

Gdy wreszcie kończy się kwiecień, który zwykle zaskakuje nas ciągłymi zmianami pogody, nadchodzi cechujący się stabilniejszą aurą maj. Miesiąc ten jest idealną porą na przywitanie w ogrodzie nowych roślin, ponieważ znacznie spada ryzyko występowania przymrozków mogących zaszkodzić młodym sadzonkom. Po tym jak już minie majowe ochłodzenie występujące zwykle w połowie miesiąca można z czystym sumieniem posadzić drzewa owocowe np. brzoskwinię, śliwę, wiśnię czy czereśnię, jabłoń lub gruszę. W maju dobrze przyjmują się również świerki, jałowce, jodły oraz tuje, a także krzewy ozdobne szczególnie lubiące ciepło np. magnolie i tawuły. Aby te rośliny dobrze się przyjęły, nie można zapominać o ostrożnym wyjęciu korzeni z pojemników, w którym wcześniej wzrastały oraz obfitym ich podlaniu przed i po nasadzeniu. Tę czynność najlepiej wykonywać w dzień pochmurny, aby zapobiec uszkodzeniu rośliny przez ostre promienie wiosennego słońca.

Majowa pielęgnacja trawnika krok po kroku

W maju trawa rośnie wyjątkowo szybko dlatego najważniejszą czynnością konieczną do utrzymania trawnika w dobrym stanie, jest regularne koszenie. Nie należy ścinać więcej niż jednej trzeciej długości źdźbła, by nie zakłócić jej prawidłowego rozwoju. Ponadto warto zadbać o:

  • nawożenie – najlepiej preparatem bogatym w azot, by dostarczyć trawie potrzebnych składników odżywczych,
  • nawodnienie – ze względu na rzadkie opady deszczu na wiosnę gleby bywają przesuszone, co skutkuje słabym wzrostem trawy, więc dobrze jest zraszać ją rano i wieczorem, ale nie w południe, kiedy woda najsilniej paruje,
  • odchwaszczenie – tutaj sprawdzą się tzw. herbicydy selektywne zwalczające chwasty bez szwanku dla traw,
  • ochronę przed chorobami i szkodnikami – nawet jeśli nie zauważysz tego problemu na swoim trawniku, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, by w razie ich wykrycia zadziałać natychmiastowo,
  • aerację, która zapobiegnie zbiciu gleby oraz wspomoże przepływ wody, powietrza i minerałów do korzeni trawy.

Gdy zastosujesz wyżej wymienione wskazówki w swoim ogrodzie, będziesz mógł cieszyć oko i oddawać się wypoczynkowi na idealnie wypielęgnowanym trawniku.

Jak zadbać o inne rośliny?

Z początkiem maja zwykle wysiewa się nasiona kwiatów jednorocznych np. nagietka, nasturcji, aksamitki czy portulaki, a także wysadza do gleby rozsady posiane do doniczek wczesną wiosną lub jeszcze w zimie. W drugiej połowie miesiąca można posadzić również inne rośliny dwuletnie oraz byliny tj. petunie i pelargonie. Rozmnaża się przez podział rośliny wieloletnie, które będą kwitły w lecie: floksy, rojniki oraz funkię, jak również nasadza bulwy i cebule kwiatów wprawiających nas w zachwyt w lecie i jesienią, czyli mieczyków, dalii i begonii. W maju nie można sadzić roślin kwitnących lub owocujących późną wiosną np. tulipanów, forsycji, bzów czy konwalii, gdyż się nie przyjmą. W tym okresie warto usunąć przekwitłe kwiatostany krzewów ozdobnych i przyciąć je, by wypuściły nowe, silniejsze pędy i cieszyły nas swoimi kwiatami podczas następnej wiosny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here