witamina d3 łosoś
źródło: Pixabay

Witamina D, zwana także chlolekalcyferolem, jest jedną z najbardziej kluczowych witamin w naszym organizmie. Możemy ją poniekąd przyswajać z promieni słonecznych, lecz jest to niewielka ilość w stosunku do tego, jakiej ilości witaminy D3 potrzebujemy. Warto w diecie uwzględnić produkty, które mają zwiększoną zawartość witaminy D3. Witamina ta również bierze udział we wchłanianiu wapnia i fosforanów. Witamina D3 jest niezbędna do budowania silnych kości i zębów. Przy odpowiedniej dawce witaminy D3 zmniejszamy ryzyko osłabienia i uszkodzenia mięśni. Z odpornością głównie nam się kojarzy witamina C, ale w budowaniu mocnej tarczy ochronnej dla naszego organizmu, witamina D3 też odgrywa znaczącą rolę. Dodatkowo, witamina D3 również bierze udział w procesie podziału komórek. Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (wraz z witaminami A, E oraz K), dlatego też warto w diecie łączyć produkty bogate w tą witaminę ze zdrowymi tłuszczami, a jeśli bierzemy witaminę D3 jako suplement – warto by miał w składzie np. Oliwę z oliwek.

witamina d3 słońce
źródło: Pixabay

Jakie są objawy niedoboru witaminy D3 u dzieci i u dorosłych?

Szczególnie dla dzieci, odpowiednia ilość witaminy jest potrzebna do utrzymania odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie. Niedobór witaminy D3 u dzieci, może powodować problemy kostne – krzywicę i zmiękczenie kości. Dorośli mający niedobór witaminy D3 są szczególnie podatni na zapadanie na osteoporozę oraz osteomalację. Witamina D3 jest też bardzo istotna dla odpowiedniego funkcjonowania naszego układu nerwowego. Niedobór witaminy może spowodować zaburzenia snu, wahania nastrojów, a niektóre źródła podają, że nawet i depresję. Witamina D3 ma także działanie przeciwbakteryjne i antynowotworowe, dlatego ważnym jest aby przyjmować jak najwięcej witaminy w okresie jesienno – zimowym, gdzie jest ona szczególnie ważna, a krótkie dni nie sprzyjają pozyskiwaniu jej w sposób naturalny. Niedobór witaminy D3 może znacznie zwiększyć podatność na infekcje, dlatego w okresach zachorowań, warto zwiększyć ilość spożywanej witaminy D3, a także i witaminy C.

Często sygnałem informującym o niedoborze witaminy D3 może być też ogólne osłabienie organizmu i brak energii. Oczywiście stan ten może być związany z wieloma innymi czynnikami, aczkolwiek warto wziąć pod uwagę możliwość niedoboru witaminy D3. Warto zrobić badania krwi, na obecność witamin i minerałów w organizmie.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, niedobór witaminy może się wiązać z utrudnionym wchłanianiem wapnia i fosforu. Sygnałem niedoboru mogą być pojawiające się bóle pleców i ogólne bóle kostne.

Podobnie jak w przypadku niedoboru witaminy C, także niedobór witaminy D3 może powodować utrudnienia w gojeniu się ran.

Co ma najwięcej witaminy D3? Najbogatsze źródła witaminy D3.

Podane poniżej wartości są zależne od rodzaju danej potrawy, wartości są przedstawione na 100 gram.

  • Węgorz świeży – do 1200 IU,
  • Śledź w oleju – około 800 IU,
  • Łosoś pieczony – około 550 IU,
  • Śledź marynowany – do 500 IU,
  • Sardynki – około 200 IU,
  • Żółtko jaj – około 55 IU,
  • Sery żółte – w zależności od rodzaju nawet do 30 IU,
  • Mleko krowie – w zależności od rodzaju – do 1,2 IU.

Czy witaminę D3 można przedawkować?

witamina d3 tabletki kapsułki
źródło: Pixabay

Tak, jeśli przyjmujemy ją zarówno w dieciew dużych ilościach, w suplementach czy naturalnie – ze słońca. Według ustaleń, dawka dla osoby dorosłej wynosi od 2000IU do nawet 8000 IU (w zależności też od wieku, płci i wagi), natomiast objawy przedawkowania pojawiają się po kilkukrotnym przekroczeniu tej normy.

Jak przeliczać jednostki witaminy D3?

1 mikrogram (1 mcg) to 40 jednostek (40 IU), czyli przy zapotrzebowaniu na 2000 IU będzie to 50 mikrogramów witaminy D3. Dawkowanie witaminy D3 najlepiej ustalić z lekarzem. Dla zdrowych, dorosłych osób, które nie eksponują się zbyt często na słońce, zalecana dawka będzie wynosiła około 2000 IU, ale jest też ona zależna od wielu innych czynników – wzrostu, wagi, trybu życia czy indywidualnych zapotrzebowań.

Czy witaminę D3 przyjmować rano czy wieczorem?

Nie ma to znaczenia, natomiast istotne, aby witaminę D3 przyjmować wraz z posiłkami o chociażby minimalnej zawartości tłuszczu, bądź jeżeli jest to suplement – warto wybrać taki, który ma w swoim składzie tłuszcz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here