Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców dostępnych w Polsce – ze względu na klimat sprzyjający hodowli, możliwość długiego przechowywania, smak i przystępną cenę. Jabłka również mają wiele właściwości zdrowotnych, a dietetycy zalecają jedzenie jednego – dwóch jabłek codziennie. Jabłka są używane między innymi na biegunkę u dzieci, niestrawność, choroby wrzodowe, zapalenia jamy ustnej, zapalenia gardła, a ocet jabłkowy wzmacnia naszą odporność, hamuje rozwój infekcji i wpływa pozytywnie na trawienie. Są również naukowe badania iż jabłka mogą zapobiegać rakowi jelita grubego, chronią przed miażdżycą oraz zawałem, wspierają pracę naszego układu nerwowego. Osoby chore na cukrzycę, również w małych ilościach mogą spożywać jabłka – błonnik reguluje poziom cukru we krwi, a jabłka jak na owoce mają niski indeks glikemiczny (około 35-40, zależnie od odmiany).
Jakie witaminy ma jabłko?
Dlaczego jabłka powinniśmy jeść ze skórką? W skórce i tuż pod nią gromadzi się najwięcej cennego dla nas błonnika oraz witaminy C. Warto też z tego względu jeść jabłka surowe. Ze względu na zawartość dużej ilości pektyn, jabłka są używane podczas diet oczyszczających. Jabłko to skarbnica cennych składników mineralnych. W jabłku znajdziemy dużą ilość witaminy C, witaminy z grupy B, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, E oraz K, a także witaminę J. W jabłku mamy również dużą ilość wapnia, żelaza, miedzi, sodu, jodu, potasu, cynku, magnezu, fluoru, fosforu oaz manganu.
Ile odmian mają jabłka i czym się różnią?
Na chwilę obecną znanych jest ponad 10 tysięcy różnych odmian jabłek. Różnią się od siebie wielkością, kolorem, także smakiem i aromatem. Mają także różne zastosowania w kuchni (przykładowo – renety są idealne do ciast, antonówki na sok, obie odmiany są wyjątkowo kwaśne), różnią się miesiącem zbiorów i możliwością przechowywania. Jakie odmiany jabłek są najlepsze do jedzenia na surowo? Pierwszym wyborem powinny być odmiany tak zwane deserowe: lobo, jonagold, ligol, idared, champion. Jeżeli ktoś jest fanem jabłek kwaśnych – powinien wybrać antonówkę lub renetę.
Czy i kiedy jabłka szkodzą?
W nadmiarze w zasadzie wszystko szkodzi – nawet jeśli jest bardzo zdrowe. Zbyt duża ilość błonnika w diecie (nie tylko tego z jabłek), może przynieść odwrotne efekty i powodować bolesne zaparcia, tak więc nie powinniśmy przekraczać zalecanej ilości błonnika w diecie. Zaparciom mogą także towarzyszyć nadmierne wzdęcia, gazy i ból brzucha. Także w przypadku cukrzycy, nadmierna ilość jabłek, ale i innych owoców może mieć negatywny wpływ na poziom cukru we krwi. Kiedy nie jeść jabłek? Czy można jeść jabłka wieczorem i na noc? Na ogół, w ogóle wieczorem nie powinniśmy jeść owoców. Przez dużą ilość zawartych cukrów, nasz organizm będzie miał zastrzyk energii, co może utrudniać zasypianie. Oczywiście jabłka są bardzo zdrowe i powinny się znaleźć w diecie większości z nas, lecz pamiętajmy aby nie przesadzać z ich nadmierną ilością – jedna do dwóch sztuk dziennie, czy też około 10 sztuk na tydzień to będzie idealna dawka.
Jakie potrawy przygotować z jabłek?
- Kompot, z dodatkiem innych owoców,
- Racuchy z jabłkami,
- Szarlotkę lub tartę z francuskego ciasta,
- Surówkę z jabłka i marchewki,
- Jako składnik owsianki,
- Sałatkę owocową,
- Strudel z jabłkami,
- Bułeczki cynamonowo-jabłkowe.
Wartości odżywcze, minerały i witaminy zawarte w jabłku.
Jabłka – wartości odżywcze (w 100 g) – ze skórką/bez skórki¹:
- Wartość energetyczna – 52/48 kcal,
- Białko ogółem – 0.26/0.27 g,
- Tłuszcz – 0.17/0.13 g,
- Węglowodany – 13.81/12.76 g (w tym cukry proste 10.39/10.10 g),
- Błonnik – 2.4/1.3 g,
Witaminy:
- Witamina C – 4.6/4.0 mg,
- Tiamina – 0.017/0.019 mg,
- Ryboflawina – 0.026/0.028 mg,
- Niacyna – 0.091/0.091 mg,
- Witamina B6 – 0.041/0.037 mg,
- Kwas foliowy – 3/0 µg,
- Witamina A – 54/38 IU,
- Witamina E – 0.18/0.05 mg,
- Witamina K – 2.2/0.6 µg,
Minerały:
- Wapń – 6/5 mg,
- Żelazo – 0.12/0.07 mg,
- Magnez – 5/4 mg,
- Fosfor – 11/11 mg,
- Potas – 107/90 mg,
- Sód – 1/0 mg,
- Cynk – 0.04/0.05 mg,
¹ Dotyczy odmian red delicious, golden delicious, gala, granny smith, fuji
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference