źródło: Pixabay

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim celebrującym mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W kościele rzymskokatolickim, tydzień poprzedzający wielkanoc, nazywany jest Wielkim Tygodniem, gdzie ostatnie jego dni też konkretnie nazwane: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc jest świętem ruchomym. Kiedy w 2021 jest Wielkanoc? Tym razem wypada 4 kwietnia. Wielkanoc 2022 wypadnie nieco później – 17 kwietnia.

Pomysły na ozdoby Wielkanocne.

Stół wielkanocny, to nie tylko jedzenie, choć o nim też napiszemy poniżej. Ozdobami stołu Wielkanocnego powinny być dostępne sezonowo kwiaty. Wiosną mnóstwo kwiatów zachwyca kolorami, budząca się natura jest metaforą Zmartwychwstania. Najbardziej z Wielkanocą kojarzą się tulipany – powinny być podstawą Wielkanocnego stołu. Aby podkreślić atmosferę panującą o tej porze roku, wybierzmy zielony kolor – jako ten główny. Ozdobą wielkanocnego stołu może być nawet rosnąca rzeżucha, która może też się stać dodatkiem do wielkanocnych dań. Warto ozdobić świąteczny stół także i pisankami – jesli chcemy, aby utrzymały się jak najdłużej, zróbmy pisanki z wydmuszek – tak zwane oklejanki. Podczas aranżacji wielkanocnego stołu, nie zapominajmy o ozdobach związanych z tymże świętem – tradycyjny wiklinowy koszyk, upieczony baranek, palemki z niedzieli palmowej, kurczaczki czy zajączki – figurki bądź czekoladowe.

źródło: Pixabay

Pomysły na przepisy na potrawy Wielkanocne.

  • Pasztet drobiowo-wieprzowy lub pasztet z dziczyzny,
  • Jajka faszerowane pieczarkami podane z domowym majonezem,
  • Tarty na słodko z ciasta francuskiego,
  • Tradycyjna babka wielkanocna z lukrem,
  • Tradycyjny żurek na domowym zakwasie,
  • Chleb domowy na własnym zakwasie,
  • Zupa chrzanowa z jajkiem sadzonym,
  • Tradycyjna sałatka jarzynowa,
  • Jajko sadzone podane z brokułami posypanymi parmezanem,
  • Tradycyjna pascha wielkanocna,
  • Zajączki z kruchego ciasta, z masłem orzechowym własnej roboty.

Zwyczaje i tradycje Wielkanocne.

Święta posiadają tradycje i zwyczaje ludowe, które są kultywowane od lat. Do tradycji Wielkanocnych zaliczamy święcenie pokarmów, tworzenie i malowanie pisanek, święcenie palm w kościele, a także lany poniedziałek. Święta Wielkiej Nocy, w kościele zaczynają się od Niedzieli Palmowej – poprzedzającej Wielką niedzielę. Dawniej ten dzień był także zwany Niedzielą wierzbną i kwietnią. Często jeszcze na wsiach, gospodynie same robią palmy, lecz nie będzie problemu jeśli będziemy chcieli taką kupić – w okresie przedświątecznym palemki są łatwo dostępne. Palmy Wielkanocne własnoręcznie  były robione z wierzbowych gałązek (tzw. Bazie), suszonych ziół i kwiatów oraz innej, dostępnej w tym czasie wiosennej roślinności. Palma Wielkanocna według tradycji przynosiła szczęście domownikom, chroniła przed gradobiciem i piorunami, a także przed chorobą.

Wielką Sobotę tradycja nakazuje zacząć od wizyty w kościele wraz ze święconką. Wedle tradycji, wiklinowy koszyczek Wielkanocny powinien zawierać potrawy, które będą spożywane w czasie wielkanocnego śniadania. Oczywiście w ilościach symbolicznych. To, co się powinno znajdować w koszyczku wielkanocnym, zależy od regionu kraju i od tradycji lokalnych czy też rodzinnych. Najczęściej jest to pajda chleba, jajka, sól, kiełbasa oraz wędliny, chrzan i ewentualnie ciasto i baranek.

W koszyczku wielkanocnym jak i na stole, powinny się znaleźć malowane jajka – pisanki, kraszanki, nalepianki czy oklejanki – w różnych regionach, różne rodzaje jajek są najpopularniejsze. Jajko symbolizuje siły witalne i początek nowego życia. Kraszanki są to barwione jajka (np. W łupinach cebuli, czerwonej kapuście, soku z buraka, pędach żyta – w zależności od pożądanego koloru), przyozdobione wydrapanymi nań wzorami. Równie popularne są też nalepianki – jajka, które ozdabiamy naklejkami, kolorowymi wycinankami z papieru samoprzylepnego.

Tradycyjny Poniedziałek Wielkanocny jest zwany także śmigusem-dyngusem. Symboliką tego święta jest oczyszczenie się z grzechów i zimowego brudu, a także wierzono, że jeśli obleje się pannę, to ma duże szanse na szybkie znalezienie męża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here