Jak rozpoznać boreliozę kleszcz
źródło: Pixabay

Borelioza jest to choroba powodowana przez bakterię borrelia burgdorferi – jest to choroba przenoszona przez kleszcze, których w Polsce niestety jest bardzo dużo. Borelioza może dawać o sobie znać w wiele sposobów, chociaż czasem możemy ją przejść niemalże bezobjawowo. Z racji na wiele objawów, w leczeniu boreliozy będą przydatni dermatolodzy i neurolodzy. Po ugryzieniu kleszcza, zazwyczaj na naszej skórze pojawia się rumień wędrujący – jest to zaczerwienienie skóry, które postępuje i się rozszerza – najczęściej rumień pojawia się w kształcie okrągłym lub owalnym.

Jak rozpoznać boreliozę kleszcz
źródło: Pixabay

Borelioza czasem wywołuje podobne objawy do grypy, także z drętwieniem rąk i nóg włącznie oraz wysypkę skórną, co może być zauważone przez dermatologa. Najgroźniejszym rodzajem boreliozy jest neuroborelioza, która może naruszyć nerwy odpowiedzialne między innymi za widzenie, stąd czasem borelioza jest wykrywana także i przez okulistów. Rzadziej objawami boreliozy może być zapalenie pęcherza, problem z miesiączkowaniem w przypadku kobiet i w przypadku mężczyzn zaburzenia potencji.

Czy przy każdym ugryzieniu kleszcza pojawia się rumień?

Otóż nie – rumień pojawia się w około połowie przypadków ugryzienia przez kleszcza. Jak zatem rozpoznać, że mamy boreliozę? Jakie są inne objawy boreliozy? Początkowo objawy mogą być bardzo ogólne, takie jak zmęczenie, które też może być wynikiem niedoboru witamin D3, B12, albo żelaza i potasu. Przy zakażeniu boreliozą często pojawiają się niespotykane dotąd bóle głowy, a także bóle stawów (kolanowych i barkowych głównie). Skrajnymi objawami boreliozy mogą być bóle serca, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które może nieść ze sobą opłakane skutki.

Jak zdiagnozować boreliozę?

Borelioza jest znana także jako choroba z Lyme i krętkowica kleszczowa. Skierowanie na badania może zlecić zarówno specjalista chorób zakaźnych, jak i neurolog czy dermatolog – nie ma to znaczenia, ważne aby wykryć boreliozę jak najszybciej i przejść do jej wyleczenia. Najczęściej wykonywanym badaniem, jest badanie na przeciwciała IgG/IgM.

Drugą metodą najczęściej stosowaną do wykrycia boreliozy, jest Western Blot. Polega na pobraniu krwi, natomiast wyniki są miarodajne po 6 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza.

Specjaliści polecają także użycie testu PCR, szczególnie tuż po ugryzieniu przez kleszcza, przez co można szybko dokonać diagnozy.

Jak leczyć boreliozę?

Po szybkiej diagnozie i wykryciu boreliozy, początkowo leczy się ją antybiotykami. Samo leczenie antybiotykami trwa dłużej niż w przypadku infekcji dróg oddechowych, stąd trzeba koniecznie zadbać o florę bakteryjną naszego organizmu. Leczenie antybiotykiem boreliozy może trwać nawet do 21 dni, ale są też przypadki, gdzie lekarze przepisują leki nawet na 30 dni.

Jakie skutki może mieć niewykryta lub nieleczona borelioza?

Jak rozpoznać boreliozę kleszcz
źródło: Pixabay

Borelioza w najgorszym wypadku może skutkować powikłaniami neurologicznymi, czyli między innymi: ostrym zapaleniem opon mózgowych i mózgu, porażeniem nerwu twarzowego i niedomykalnością powiek, a także problemami ze wzrokiem – nadwrażliwością na światło i zapaleniem nerwu wzrokowego. Częstym objawem nieleczonej boreliozy jest zapalenie stawów – w szczególności kolanowych i barkowych, a także stawów łokciowych i biodrowych. Niewykryta borelioza może również powodować problemy z sercem – objawy podobne do zapalenia płuc, skutkujące zapaleniem osierdzia lub wsierdzia, boreliozowym zapaleniem mięśnia sercowego oraz kardiomiopatią.

Jakie są naturalne metody wspomagające leczenie boreliozy odkleszczowej?

Warto antybiotykoterapię wesprzeć naturalnymi sposobami. W sklepach są dostępne gotowe suplementy – mieszanki ziół wspomagające walkę z boreliozą, głównie bazują na czystku. Możemy również pić sam zaparzany czystek. Zioło czystka pomaga zwalczać krętki, które wywołują boreliozę. W ziołoterapii na boreliozę używane są także: rdest japoński, koci pazur (vilcacora), andrographis, żeń-szeń syberyjski, kolcorośl oraz traganek błoniasty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here