Dna moczanowa, znana także jako podagra, skaza moczanowa i artretyzm – jest to zapalenie stawów o ostrym przebiegu. Skaza moczanowa najczęściej ujawnia się w stopach – w stawach śródstopno-paliczkowych. Kwas moczowy, który gromadzi się w organizmie, odkłada się właśnie w stawach i otaczających ich okolicach – ścięgnach i tkance. Dna moczanowa charakteryzuje się obrzękiem, bólem i zaczerwienieniem w okolicy stawów.
Jakie są objawy dny moczanowej?
Objawami skazy moczanowej są częste zapalenia stawów, powtarzające się co jakiś czas. Przy ataku dny moczanowej może się także pojawić gorączka. Objawy mogą się nasilić po dużym wysiłku fizycznym, spożyciu alkoholu, a także przy nieprawidłowej diecie, szczególnie takiej, która zawiera dużo puryn. Główne objawy wskazujące iż możemy mieć artretyzm: zaczerwienienie stawów, nadmierny ból w stawach i obrzęk, podwyższona temperatura w miejscu podejrzanym o dnę, a także ogólne zmęczenie i gorączka.
Jak leczyć dnę moczanową?
Przede wszystkim jeżeli zauważymy u siebie objawy dny moczanowej, należy natychmiast udać się do lekarza. Jeżeli lekarz stwierdzi u nas dnę moczanową, zapewne przepisze nam leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy lub kolchicynę. Naturalne metody leczenia dny moczanowej, powinniśmy zacząć od zmiany diety i wyeliminowania z niej nadmiernych ilości mięsa i owoców morza, alkoholu oraz fruktozy. Aby obniżyć poziom kwasu moczowego, powinniśmy regularnie przyjmować witaminę C. W tym wypadku wskazana jest kawa, lecz w nadmiernej ilości może zaszkodzić w inny sposób – uzupełniajmy płyny dużą ilością wody mineralnej i świeżych soków z warzyw i owoców zawierających mało fruktozy. Należy też zażywać aktywności fizycznej, lecz z umiarem. Niskie temperatury nie są przyjacielem dny moczanowej, więc starajmy się przebywać w ciepłych pomieszczeniach, natomiast w przypadku ataku dny moczanowej – obolałe stawy należy schładzać.
Jakie są przyczyny dny moczanowej?
Podagra ujawnia się w naszym organizmie poprzez podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi. Najczęściej mają na to wpływ zła dieta – nadmiar fruktozy, alkoholu, mięsa i owoców morza bogatych w puryny. Brak aktywności fizycznej może również powodować dnę moczanową, natomiast jeżeli już ją mamy, to nadmierny wysiłek może spowodować jej atak. Przypuszczalnie przyczyną podagry mogą być też niektóre przebyte urazy, operacje i przeszczepy narządów, albo po prostu uwarunkowania genetyczne. Dna moczanowa czasem także towarzyszy innym jednostkom chorobowym, między innymi: nadciśnienie, insulinooporność, niewydolność nerek czy też zatrucie ołowiem. Niektóre z leków również mogą wywoływać dnę moczanową.
Jakie są naturalne metody leczenia dny moczanowej?
Możemy wspomagać leczenie i łagodzić objawy ataków dny moczanowej w naturalne sposoby. Oprócz zmiany trybu życia i terapii farmakologicznej, warto wprowadzić do swojej diety naturalne substancje. Zioła polecane do łagodzenia objawów, w większości mają działanie moczopędne, aby pozbyć się nadmiernej ilości wody z organizmu. Niektóre z ziół mają także właściwości przeciwzapalne. Polecanymi ziołami w leczeniu dny moczanowej są: arnika górska, skrzyp polny, sok z brzozy bądź liście z brzozy, lubczyk, mniszek lekarski i przede wszystkim napar z pokrzywy. Oprócz ziół, możemy też nacierać nasze stawy olejkami eterycznymi, rozrobionymi z wodą lub oliwą do proporcji, które nie zaszkodzą naszej skórze. Olejek cynamonowy, lawendowy czy eukaliptusowy nie tylko mają wspaniały zapach, ale też załagodzą objawy. Można także używać olejku laurowego, olejku rozmarynowego i olejku konopnego.
Zalecenia po wykryciu dny moczanowej.
- Pozostawaj pod kontrolą reumatologa,
- Utrzymuj prawidłową dietę,
- Zażywaj regularnie aktywności fizycznej.