Salmonelloza jest to choroba układu pokarmowego wywołana przez pałeczki Salmonelli. Salmonella jest rodzajem bakterii gram-ujemnych, dzielących się na główne gatunki:
-
Salmonella Enterica – bakteria odpowiedzialna za choroby ludzi oraz zwierząt,
-
Salmonella Typhi – wywołująca dur brzuszny,
-
Salmonella Paratyphi – wywołująca dur rzekomy,
-
Salmonella Enteritidis – wywołuje zatrucia pokarmowe.
Jak się zakaża Salmonellą?
Bakterie salmonelli są szkodliwe zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Najczęściej salmonellę się spotyka u drobiu, czasem także świń, owiec i zwierząt domowych. Salmonella również jest groźna dla ludzi, lecz posiadanie bakterii Salmonelli nie równa się zakażeniu – samo nosicielstwo może nie ujawniać objawów. Do zakażenia bakterią Salmonelli może dojść poprzez zjedzenie zainfekowanych jaj, mięsa drobiowego, majonezu lub mleka, także przez bezpośredni kontakt z innym zarażonym człowiekiem, ale i także zwierzęciem, a także poprzez picie wody zanieczyszczonej odchodami. Aby uniknąć zarażenia się Salmonellą, nie możemy spożywać skażonej żywności – taka zazwyczaj się charakteryzuje nieprzyjemnym zapachem i wyglądem odstającym od świeżej żywności. Zadbajmy także o kuchnię i otoczenie – myjmy często ręce i produkty, w których może być Salmonella. Możemy się zakazić poprzez kontakt z kałem zakażonych osób lub zakażonych zwierząt, nawet jeśli nie mają objawów salmonellozy. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia się bakteriami Salmonelli należy każde mięso drobiowe przygotować w odpowiedni sposób – nie można jeść surowego drobiu, tak samo jak nie jest wskazane, by karmić surowym drobiem koty i psy. Obróbka cieplna zabija salmonellę – wystarczy temperatura 70 stopni celcjusza.
Jakie są objawy zakażenia salmonellą?
Jeżeli bakteria Salmonelli nie przejdzie przez nasz układ pokarmowy bezobjawowo, w ciągu 2 dób poczujemy objawy pod postacią nieżytu żołądkowo-jelitowego. Reakcja zapalna zaczyna się od nabłonka jelitowego, a jeżeli mamy obniżoną odporność bakteryjną, Salmonella może przejść na inne narządy. Najczęstsze objawy jakie towarzyszą zakażeniu Salmonellą to:
- Bardzo silne bóle brzucha, bolesne skurcze jelit,
- Silna i regularna biegunka, zazwyczaj zielonkawa,
- Nudności i wymioty,
- Zazwyczaj gorączka lub co najmniej stan podgorączkowy (do 39 stopni),
- W skrajnych przypadkach mogą to być: zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie płuc, zapalenie kości, zapalenie stawów, zapalenie nerek, zapalenie wsierdzia, a w skrajnych przypadkach zapalenie opon mózgowych oraz sepsa.
Zazwyczaj Salmonelloza ujawnia się od 6 do 48 godzin od zakażenia się bakteriami Salmonelli, a choroba trwa do tygodnia czasu.
Jak leczyć salmonellozę?
Jeżeli zatrucie nie jest silne i nie wymaga interwencji lekarskiej, możemy przebyć zakażenie w domu. Przy nadmiernych wymiotach i biegunkach dochodzi do utraty elektrolitów, tak więc musimy mocno nawadniać swój organizm oraz dostarczyć mu niezbędne elektrolity, między innymi potas. Zatrucie pokarmowe wywołane przez bakterie Salmonelli, mają przebieg bardzo zbliżony do zatrucia innymi bakteriami, a żeby stwierdzić do jakiego rodzaju zakażenia doszło, warto się udać do lekarza.
W czym występują bakterie Salmonelli powodujące salmonellozę?
Głównie bakterie Salmonelli znajdują się w drobiu i ich przewodzie pokarmowym. Salmonella znajduje się także w ich mięsie i jajkach. Salmonellę możemy także znaleźć na wieprzowinie. Zła higiena może doprowadzić także do przeniesienia się salmonelli na inne produkty, przechowywane wraz z zakażonym. Zdarza się, że bakterie salmonelli możemy przenieść także na przedmioty użytku codziennego, stąd bardzo istotna jest higiena w kuchni i higiena naszego otoczenia podczas obróbki mięs i jajek.