Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu 3
źródło: Pixabay

Zatrzymanie wody może być skutkiem zbyt małej aktywności i siedzącego trybu życia, niezdrowej diety, z dużą ilością soli, czy też u kobiet – występuje w cyklu miesiączkowym. Najczęściej woda gromadzi się w dłoniach, twarzy, czasami także w nogach i stopach. Zatrzymywanie się wody w organizmie nie wpływa tyko negatywnie na nasz wygląd, ale także powoduje problemy zdrowotne z nerkami, sercem oraz układem krwionośnym, a więc gdy często masz problem z nadmiarem wody w organizmie, nie lekceważ tego.

Jakie są sposoby na usunięcie nadmiaru wody  tkanek?

Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu 3
źródło: Pixabay

Papier bije kamień, kamień bije nożyce, a w tym wypadku woda bije… wodę. Paradoksalnie – najprostszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest regularne nawadnianie – ustawmy sobie „przypominajkę” w telefonie i spożywajmy regularnie szklankę wody, także i zielonej herbaty lub porcję świeżo wyciśniętego soku. Oczyszczanie organizmu z wody, można także wspomóc owocami o dużej zawartości wody – arbuz, winogrona. Aby nadać smaku naszej wodzie i urozmaicić menu – możemy do wody dodawać kawałki owoców – jabłka pokrojone w kostkę, cytrynę lub inne cytrusy – zarówno wyciśnięte jak i wkrojone, liście mięty, ogórka czy maliny.

Czy sól jest szkodliwa?

Sól zatrzymuje w organizmie wodę. Sód jest potrzebny dla naszego organizmu, lecz jest to śladowa ilość i nie powinniśmy spożywać więcej sodu niż 2000 miligramów na dobę. Wyeliminujmy wszelkie słone przekąski, wybierajmy orzechy niesolone. Gdy kupujemy żywność gotową lub przetworzoną, czytajmy etykiety i unikajmy takich z dużą zawartością soli. Postaraj się w kuchni zastąpić sól innymi przyprawami – najlepiej ziołami, czosnkiem, papryką słodką czy curry bez dodatku soli. Czy sól himalajska jest zdrowsza niż sól kuchenna? Po części – zawierają tyle samo sodu, więc pod tym względem są jednakowe, natomiast sól himalajska czy sól kłodawska zawiera więcej innych mikroelementów.

Co należy jeść aby usunąć wodę z organizmu?

Do pozbycia się wody z organizmu, warto będzie zmienić także swoje nawyki żywieniowe. Naszym pomocnikiem będą tutaj owoce i warzywa – najlepiej świeże. Warzywa i owoce zawierają dużo błonnika, który oczyszcza nasz organizm, a także zawierają dużo wody. Błonnik oczyści nasze jelita z między innymi wody. Jeżeli będziesz przygotowywał warzywa – nie używaj do nich soli. Wybieraj warzywa intensywne w smaku, np. Buraki, marchewkę, brokuła i najlepiej spożywaj je na surowo lub po przygotowaniu w parowarze. Zrezygnuj z gotowych, wysoko przetworzonych produktów lub półproduktów, które zwykle zawierają dużo soli. Warto zrezygnować także ze spożywania alkoholu, a dobrze by było gdybyś kawę zamienił na kawę zbożową lub yerba mate, a zwykłą czarną herbatę – na zieloną. Do usuwania nadmiaru wody z organizmu istotny jest też potas i inne elektrolity, tak więc bardzo istotne jest włączenie w dietę między innymi bananów i pomidorów, które są kopalnią tegoż ważnego pierwiastka.

Jakie zioła są dobre na nadmiar wody w organizmie?

Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu 3
źródło: Pixabay

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, najlepszymi napojami do usuwania wody z organizmu, jest sama woda, zielona herbata i świeże soki, ale także zioła wspomogą ten proces:

  • Pokrzywa – działa moczopędnie i oczyszczająco,
  • Sok z liści brzozy – wspomaga pracę nerek i działa moczopędnie i przeciwzapalnie,
  • Pietruszka – natka pietruszki usprawnia oddawanie moczu,
  • Mniszek lekarski – także działa moczopędnie.

Zażywaj aktywności fizycznej.

Ruch to zdrowie –  wielu powodów. Między innymi pozytywnie wpływa na nasz metabolizm, a co za tym idzie pozbywanie się między innymi wody z organizmu. Staraj się ćwiczyć codziennie, albo chociaż wychodzić na długi spacer, aby pozbyć się problemów z obrzękami i nadmiarem wody w Twoim organizmie. Aktywność pozostawi po sobie też wiele innych, pozytywnych skutków – poprawę kondycji, wzmocnienie odporności, lepszy nastrój i w słoneczny dzień – naturalną dawkę witaminy D3.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here