Jak sprawdzić czy jajko jest świeże 1
źródło: Pixabay

Najważniejsze, aby jajka zawsze sprawdzać przed tym, jak je wbijemy do innych potraw. Niektóre nawet teoretycznie świeże, po rozbiciu jednak mogą nam zepsuć całą potrawę. Ważne też, aby zapobiec zarażeniu się bakteriami Salmonelli.

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże 1
źródło: Pixabay

Pierwszym objawem zepsutych jajek, jest powietrze znajdujące się w nich. Test świeżości przeprowadzamy w wodzie – kładziemy jajko na dnie naczynia (przezroczystą miseczkę lub szklankę) i jeżeli jajko się obróci i uniesie do góry – to będzie oznaczało iż nie jest zbyt świeże. Powietrze znajdujące się w jajku, wypiera je na wierzch tafli wody. Jeżeli jajko nie wypłynie całkiem i mamy wątpliwości co do jego świeżości – możemy powtórzyć test w roztworze soli (10%). Jeżeli jajko całkiem nie wypłynie na powierzchnię, oznacza, że nie jest pierwszej świeżości, ale powinno być zdatne do spożycia. Jeśli jajko się nadaje do gotowania, to wodę z solą możemy użyć do ugotowania – jajko wtedy dużo łatwiej się obierze.

Masz zatkany nos i nie jesteś w stanie powąchać jajka? Możesz zrobić test polegający na rozbiciu jajka i zaobserwowaniu zachowania żółtka i białka. Jeśli żółtko jest wypukłe, zaokrąglone, a białko ściśle jest związane z żółtkiem i jest twarde oraz zwarte – jajko jest świeże. Jeśli żółtko się rozlewa, jest płaskie, a białko nie stanowi jedności – o ile nie uszkodziliśmy go przy rozbijaniu – świadczy o tym, że jajko nie jest świeże.

Świeżość jajka możemy sprawdzić również przez jego potrząsanie. Jeśli jajko jest świeże i nie znajduje się w im powietrze, nie powinno chlupać. „Ciche” jajko wielce prawdopodobnie będzie świeże.

Prześwietlanie jaj – możemy to zrobić przy użyciu latarki, bądź biorąc jajko pod żyrandol. Światło pozwala nam „zajrzeć” do jajka i spojrzeć, czy w jajku nie ma zbyt dużej ilości powietrza. Im więcej powietrza pod skorupką, tym większe prawdopodobieństwo iż nasze jajko nie jest już zbyt świeże.

Jak wybierać świeże, dobre jajka?

Przy zakupie jajek w sklepie, zwróć uwagę na datę przydatności – wybieraj oczywiście takie z najdłuższym możliwym terminem. Teoretycznie jajka mogą być zdatne i po tej dacie, ale tylko pod warunkiem, że były dobrze przechowywane. Staraj się nie kupować jajek na zapas, aby nie musieć potem wyrzucać zepsutych jaj. Aby jajka jak najdłużej zachowały świeżość, trzymaj je w lodówce, w temperaturze około 5 do 6 stopni Celcjusza. Przechowywanie jajek w temperaturze wyższej, może powodować rozwój bakterii Salmonelli. Jeżeli nie masz pewności co do historii przechowywania jajek, spożywaj je zawsze po obróbce termicznej. Temperatura 70 stopni Celcjusza niszczy bakterie Salmonelli. Jajka o niewiadomym pochodzeniu nie nadają się do spożycia na surowo.

Jak sprawdzić wiek jajka? Na opakowaniu, na dacie pakowania czasami producent umieszcza konkretną datę, a czasami liczbę pomiędzy 1, a 365 oznaczającą dzień pakowania. Producenci zazwyczaj pakują jajka od razu po ich zniesieniu.

Gdzie, ile i jak przechowywać jajka?

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże 1
źródło: Pixabay

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jajka należy trzymać w lodówce – pokojowa temperatura skraca ich żywotność. Przed przygotowaniem potrawy z jajek wyjmujemy je z lodówki, lecz starajmy się nie wyciągać więcej niż potrzebujemy – zmiany temperatur nie wpływają dobrze na świeżość jajek. Większość producentów lodówek ma gotowe pojemniki na jajkach na drzwiczkach – nie jest to dobre rozwiązanie, głównie z tego względu, iż podczas otwierania lodówki, temperatura najszybciej zmienia się właśnie na drzwiczkach.

Jajka przechowywane w lodówce, w temperaturze około 5 stopni, można przechowywać nawet do 4 tygodni. W przypadku warunków chłodniczych, ale temperatury około 10-12 stopni, jajka nie powinny leżeć więcej niż 14 dni. Przechowywanie w większych temperaturach jest niewskazane.

Niewiele osób sobie z tego zdaje sprawę, ale żywotność jajek zależy też od tego, w którą stronę je ułożymy w opakowaniu! W okrągłej, nieco szerszej części jajka, gromadzi się powietrze – jajka powinniśmy układać tą stroną do góry.

Czy można mrozić jajka?

Jak najbardziej – lecz tylko i wyłącznie bez skorupek i w szczelnych pojemnikach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here