Co zjeść przed treningiem 1
źródło: Pixabay

Sam trening bez zdrowej, zbilansowanej diety nie będzie w pełni skuteczny, co przy połączeniu treningu z rozważnym odżywianiem. Jedzenie jest paliwem dla naszego organizmu, dla naszych mięśni. Trenując mamy różne cele, ale dostarczając odpowiednie paliwo będzie je zdecydowanie łatwiej realizować.

Jaki wybrać posiłek przedtreningowy?

Postaraj się bezpośrednio przed treningiem nie jeść obficie. Jeżeli Twój posiłek przed treningiem miałby składać się z dużej ilości węglowodanów – ryżu, makaronu, kaszy czy ziemniaków – optymalnie by było zacząć trening po około dwóch godzinach. Zjedzenie takiego posiłku na pół godziny przed treningiem będzie powodować dyskomfort lub zgagę. Optymalnie najlepiej zjeść około godziny przed treningiem. Dobrym wyborem będą węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, które szybko dostarczą Ci energii, ale zamiast ryżu czy ziemniaków, wybierz np. Shake’a z białkiem i owocami, płatki (małą ilość) z jogurtem i owocami czy naleśniki na słodko. W wypadku, gdy nie masz czasu na zjedzenie pełnego posiłku, a do treningu zostało Ci mało czasu – możesz się uratować bananem, lecz pamiętaj, że wtedy trening może przebiegać dużo ciężej, ze względu na małą ilość paliwa dostarczoną przed treningiem. Czy można trenować na czczo? Można, ale nie koniecznie ma to sens – badania potwierdzają iż bez względu na to kiedy spożyjemy posiłek, spalimy tyle samo kalorii. Na czczo będziemy mieli mniej energii i paliwo może nam się skończyć wcześniej. I to bez względy na to czy jesteś na masie czy na redukcji.

Dobór posiłku przedtreningowego także trzeba dostosować do pory dnia, w jakiej wykonujemy trening. Czasem posiłek, który przed wieczornym treningiem będzie dobry, to jednak na śniadanie już nie koniecznie. Warto przed treningiem nie spożywać dużo błonnika i tłuszczu, lecz jeśli np. W ciągu dnia nie udało nam się uzupełnić naszej normy kalorycznej, to wtedy trzeba wrzucić te makroskładniki do kolacji przedtreningowej.

Co zjeść przed treningiem 1
źródło: Pixabay

Czy trzeba jeść podczas treningu?

Jeśli trening nie jest zbyt intensywny lub nie trwa dłużej niż godzinę, to nie ma takiej potrzeby. Jeśli masz trening wytrzymałościowy, przyda Ci się zastrzyk energii w trakcie treningu – najlepiej jeśli to będzie kawałek batona energetycznego, banan czy izotonik. Zatem dla kogo jest posiłek podczas treningu? Paliwo powinni uzupełniać tak zwani długodystansowcy – długodystansowi biegacze, kolarze – chodzi o to, aby zachować energię na cały trening i nie spalać mięśni, co da efekt odwrotny do zamierzonego. Podczas treningów także często jedzą kulturyści, aby mięśnie nie uległy rozpadowi (tzw. Katabolizm). Co jeść w trakcie treningu, a czego unikać? Z pewnością posiłki treningowe powinny zawierać jak najmniej tłuszczu. Warto by posiłek był łatwy do spożycia, aby sam fakt jedzenia nie odrywał nas od treningu zanadto.

Jaki wybrać posiłek po treningu?

Co zjeść przed treningiem 1
źródło: Pixabay

Czy trzeba jeść od razu po treningu? Jest to bardzo wskazane, wręcz konieczne! Oczywiście, nie musimy tego robić już w szatni, ale warto spożyć posiłek 30 minut, maksymalnie 60 minut po treningu. Aby organizm w pełni się zregenerował, pierwszy posiłek powinien bazować na węglowodanach. Po dwóch godzinach od treningu można spożyć posiłek zawierający węglowodany złożone oraz białko i zdrowe tłuszcze w małej ilości. Posiłki regeneracyjne wskazane po treningu to na przykład: kanapka z białego pieczywa z twarogiem i owocami lub szynką z indyka i pomidorem, ryż z kurczakiem i warzywami, albo shake z owocami i odżywką białkową.

Posiłek po wysiłku jest niesamowicie ważny, nie wolno go odwlekać w czasie, bez względu na to czy chcemy schudnąć, czy przybrać na wadze. Posiłek spożywany po treningu uzupełnia składniki odżywcze, które straciliśmy podczas treningu. Dodatkowo, brak posiłku potreningowego, może spowodować rozpad i uszkodzenie mięśni, co zniweczy treningowy wysiłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here