zgaga
źródło: Pixabay

Zgaga – jest to nieprzyjemne pieczenie w przełyku i okolicach mostka. Niektórzy cierpią na nią od czasu do czasu, niestety zdarza się też, że po jedzeniu niemal wszystkiego łapie nas zgaga. Przyczyną zgagi jest tak zwany refluks żołądkowy – cofnięcie się soków żołądkowych do naszego przełyku. Może to być spowodowane trwałą chorobą, albo przepełnieniem żołądka, a także zbyt szybkim i łapczywym jedzeniem.

Po czym rozpoznać zgagę?

Zgagę możemy wykryć podczas badania gastroskopii lub podczas prześwietlenia przewodu pokarmowego. Jeśli mamy objawy opisane na początku artykułu – powinniśmy się jak najszybciej zgłosić do lekarza, gdyż objawy podobne do zgagi mogą również wywoływać wrzody i helicobacter pylori. Jak długo trwa zgaga? Zazwyczaj atak zgagi to kilkanaście do kilkudziesięciu minut, ten stan może się przedłużać jeśli leżymy na prawym boku, bądź się schylamy.

zgaga
źródło: Pixabay

Co zrobić by nie mieć zgagi?

Przed każdym posiłkiem napij się pół szklanki do szklanki wody niegazowanej. Zamiennie może to też być mięta, która ułatwia trawienie. Posiłek zjedz powoli, dokładnie go przeżuwając. Jeśli zauważyłeś u siebie zgagę, może to być kwestia wyeliminowania niektórych produktów z diety. Zgagę powoduje nadmierna ilość spożywanych tłuszczów, picie napojów gazowanych, jedzenie czosnku, cebuli, także cytrusów, czekolady oraz picie kawy i mocnej herbaty. Staraj się nie jeść tuż przed treningiem, a wybierz zbilansowany posiłek na godzinę-dwie przed nim. Nie jedz przed snem i nie leż po spożyciu posiłku, aby treść pokarmowa nie wracała do przewodu pokarmowego. Jeżeli się kładziesz – kładź się na lewym boku, aby kwas żołądkowy się nie cofał do przełyku.  Przyczyny zgagi to także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu i także przyjmowanie niektórych leków.

Jak wyleczyć zgagę w domu?

Jeżeli jeszcze nie zlikwidowaliśmy przyczyny zgagi, musimy jakoś zwalczyć skutek. Włączmy do swojej diety zioła, które nie tylko oczyszczą organizm, pomogą w odkwaszaniu, ale i także załagodzą objawy zgagi. Najlepszym wyborem jest rumianek, mięta, a także mniej popularny kminek, koper włoski, imbir lekarski i prawoślaz lekarski. Jeżeli nie mamy pod ręką kupionej gumy do Żucia bezcukrowej, możemy zamiennie żuć przez kilkanaście minut plasterek imbiru. Także niektóre rodzaje nabiału łagodzą zgagę – mleko, kefir albo maślanka. Do łagodzenia zgagi zaleca się również pić dużo wody, najlepiej z dodatkiem octu jabłkowego, a także świeżych soków z marchwi i buraka. Warto przed posiłkiem wypić siemię lniane, które poniekąd osłoni nasz przewód pokarmowy przed palącą zgagą. Zobacz tutaj jak prawidłowo przygotować siemię lniane.

Wszystkie wymienione powyżej sposoby mogą być skuteczne, lecz każdy organizm jest inny i nie zawsze te sposoby się sprawdzą. Przede wszystkim istotne jest to, dlaczego zgaga powstaje. Jeśli nie mamy jej zbyt często, to próbujmy domowych sposobów – któryś z pewnością okaże się skuteczny.

Czy soda oczyszczona pomaga na zgagę?

Starym domowym sposobem na zgagę było wypicie wody z sodą oczyszczona, lecz w rzeczywistości soda oczyszczona może jeszcze pogorszyć sytuację odnośnie zgagi, ale i także zatrzymuje wodę w organizmie.

Jaką dietę powinniśmy stosować na nadkwaśność?

zgaga
źródło: Pixabay

Aby wyeliminować zgagę z naszego życia, należy często zmienić nawyki zywieniowe. O produktach niewskazanych i łagodzących objawy zgagi, napisaliśmy powyżej. A w jaki sposób jeść by nie nabawić się zgagi?

  • Jedz dużo, małych posiłków – wskazane nie tylko przy zgadze, ale i przy wielu dietach, staraj zachować swój dzienny bilans kaloryczny (zobacz jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla siebie),
  • Zamień potrawy smażone, na gotowane (najlepiej na parze), duszone lub ostatecznie pieczone,
  • Zachowaj odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową swoich posiłków (zobacz więcej informacji),
  • Zamień mięsa tłuste na chudsze elementy drobiu i ryb, spożywaj do tego dużo warzyw: brokuła, sałatę, a także owoce: figi, borówki.
  • Zamień gazowaną wodę na niegazowaną, słodkie napoje na naturalne świeże soki owocowe, mocną kawę i czarną herbatę na kawę zbożową i ziołowe herbaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here