Oczyszczanie organizmu, czyli tak zwany detoks – służy do usunięcia z organizmu substancji toksycznych – metali ciężkich, toksyn, a także i pasożytów. Bazą diety oczyszczającej jest duża zawartość błonnika i spożywanie dużej ilości płynów.
Czym oczyścić organizm z toksyn?
Podczas detoksu podstawą diety są świeże warzywa oraz woda mineralna, ale i także ziołowe napary i w niektórych przypadkach suplementy. Oczyszczanie organizmu to jest proces, który trwa do kilkunastu dni. Przed rozpoczęciem właściwego oczyszczania, należy na 2-3 dni wcześniej odstawić z diety alkohol, kofeinę i teinę, także białą mąkę i białe pieczywo, mleko zwierzęce, mięso wołowe, jajka i inne produkty odzwierzęce. Tak przygotowany organizm nie dozna tak dużego szoku, gdybyśmy zaczęli oczyszczanie z dnia na dzień. Specjaliści od diet, mają kilka wariantów diety detoksykującej.
Optymalna dieta powinna trwać dwa tygodnie. Przez pierwsze dni powinniśmy tylko pić soki owocowe oraz warzywne i spożywać tylko i wyłącznie surowe (najlepiej) bądź gotowane warzywa, z dużą zawartością błonnika. Po 3-4 dniach takiego żywienia, do diety należy włączyć fermentowane produkty mleczne (najlepszy będzie kefir). Po kolejnych 2-3 dniach, dołączamy do diety produkty węglowodanowe: gruboziarniste kasze, pełnoziarnisty ryż i płatki. 8 dnia detoksu, do diety możemy wprowadzić chudy biały ser, 10 dnia uzupełniamy swoje menu o ryby (najlepiej gotowane), a dnia 12 włączamy do jadłospisu chude mięso drobiowe.
W drugiej wersji, nieco mniej restrykcyjnej, od pierwszego dnia jemy wszystko – pod warunkiem iż jest lekkostrawne i zawiera dużo błonnika. Wypijamy do tego około 1 litra świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych, pamiętając też o dużej ilości niegazowanej wody mineralnej.
Dla nieco mniej wytrwałych, przewidziano dietę oczyszczającą jabłkową. Pektyny zawarte w jabłkach oczyszczają nasz organizm i sprawiają, że czujemy się syto. Dieta polega na spożywaniu jabłek i tylko jabłek przez dwa dni. Pijemy tylko i wyłącznie wodę, sok jabłkowy, ewentualnie napary ziołowe.
Wiele z zasad diety detoksykującej powinniśmy włączyć do naszej codziennej diety – na przykład wypijanie dużej ilości wody, włączenie świeżo wyciskanych soków oraz rezygnacja z tłustego mięsa na rzecz chudszego. Dodatkowo podczas detoksu, ale i również po nim, należy zażywać aktywności fizycznej.
Jakie suplemeny są przydatne przy oczyszczaniu organizmu?
Oprócz klasycznych naparów ziołowych, w trakcie detoksu możemy nabyć bardzo skuteczną spirulinę bądź sproszkowany młody jęczmień – ułatwiają i przyspieszają one usuwanie z organizmu toksyn. Jeżeli zdecydujemy się na włączenie herbatek ziołowych, warto poznać działanie najważniejszych z nich, co opisaliśmy poniżej. Dodatkowo opisaliśmy również inne, wskazane produkty, które pomogą nam osiągnąć cel.
Pokrzywa – ma działanie silnie moczopędne oraz usuwa nadmiar wody z organizmu, co pomoże w procesie oczyszczania. Czystek – podobnie jak pokrzywa ma działanie moczopędne, ale i także oczyszcza organizm z metali ciężkich. Czystek jest wskazany również m.in. przy boreliozie ale i także przy wybielaniu zębów. Melisa – działa dobrze na wątrobę, ma także działanie rozkurczające. Rumianek – ma właściwości przeciwzapalne, przez co również jest wskazany w infekcjach, ale i także ma właściwości przeczyszczające, co ułatwi pozbycie się resztek pokarmu z jelit.
Ekstrakt z zielonej herbaty – ze względu na dużą ilość polifenoli i antyoksydantów, ale i także witamin i minerałów, warto włączyć do diety oczyszczającej. Chlorella – jest to glon, który posiada dużą ilość chlorofilu wspomagającego detoks, także witamin z grupy B oraz witaminę A. Wspomaga również prawidłowe utrzymanie ciśnienia krwi i wzmacnia nasz układ odpornościowy. Kurkuma – dość popularna przyprawa, składnik curry. Kurkumina jest świetnym wyborem nie tylko przy oczyszczaniu, ale także działa przeciwzapalnie, przez co można ją używać podczas infekcji. Węgiel aktywny – absorbuje szkodliwe substancje z naszego organizmu, wpływa również na prawidłowy poziom cholesterolu. Używanie węgla aktywnego należy skonsultować z lekarzem, gdyż może mieć negatywny wpływ na przyjmowanie innych leków. Żurawina – skarbnica witamin i minerałów, działająca moczopędnie, ale i przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie. Buraki – w diecie oczyszczającej powinny stanowić podstawę soków i koktajli – posiadają dużo witamin – A, B oraz C, a duża ilość minerałów stanowi dobry wspomagacz przy oczyszczaniu organizmu.