Pomidor to warzywo czy owoc? Według naukowców pomidory są wbrew pozorom owocami – natomiast formalnie rzecz biorąc każdy owoc jest warzywem, ale już nie każde warzywo jest owocem. Botanicznie – pomidor jest owocem. Pomidory są bardzo popularne w wielu kuchniach, między innymi włoskiej i śródziemnomorskiej, węgierskiej, ale i także są często używane w polskich daniach. Hodowla pomidorów w Polsce jest bardzo popularna, wielu z nas w swoich przydomowych ogródkach posiada krzewy pomidora.
Jakie pomidory są najzdrowsze? Najlepiej spożywać je surowe, a najlepszym wyborem będą pomidory zerwane z krzaka już dojrzałe. Pomidory zerwane wcześniej i pozostawione do dojrzewania, tracą witaminy i nie zyskują pełni smaku. Pomidory mają wiele odmian, a w Polsce w sklepach oprócz klasycznych czerwonych i malinowych, możemy także spotkać odmiany żółte, śliwkowe i wiśniowe, zielone, a nawet fioletowe czy czarne. Każdy z nich różni się nieco smakiem, zawartością miąższu i pestek. Hodować pomidory możemy nawet jeśli nie mamy pola czy ogródka. Są odmiany pomidorków koktajlowych, drobnoowocowych, które mają mniejsze wymagania co do hodowli i możemy je posiadać nawet na balkonie czy tarasie – warto by miały nasłonecznione, ciepłe stanowisko. Zależnie od odmiany, pomidorki koktajlowe wysiewamy od marca do końca kwietnia, w ziemii o pH między 5,5 a 6,5.
Czy można łączyć pomidora z ogórkiem?
Pomidory mają dużą zawartość witaminy C, natomiast ogórki zawierają w sobie askorbinazę, która dezaktywuje witaminę C. Połączenie ogórka z z pomidorem ma walory smakowe, nie jest szkodliwe, ale jeśli nam zależy na „wyciągnięciu” witaminy C z pomidora do naszego organizmu, to nie powinniśmy ich łączyć. Można przed połączeniem ogórka i pomidora, wymieszać je osobno z odrobiną oliwy, która będzie chroniła witaminę C, ale i też wzmocni wchłanialność likopenu.
Wartości zdrowotne pomidorów.
Pomidory słyną z zawartości likopenu – przeciwutleniacza bardzo ważnego by zachować zdrowy organizm. Duża zawartość potasu w pomidorach, pozwala też zmniejszyć ryzyko zawału serca. Spożywanie pomidorów poprawia trawienie, a także wzmacnia odporność, ze względu na zawarte w nim witaminy. Regularne spożywanie pomidorów, utlenia kwasy tłuszczowe, przez co obniża poziom cholesterolu. Dzięki dużej zawartości błonnika, pomidory są wykorzystywane w dietach oczyszczających i odchudzających, a i przede wszystkim regulują proces trawienia. Najwięcej błonnika znajduje się w pestkach.
Czy pomidory suszone są równie zdrowe jak świeże?
Suszone pomidory zawierają jeszcze większą ilość likopenu i błonnika (aż dziesięciokrotnie!) niż świeże pomidory. Poprzez proces suszenia, w 100 gramach takich pomidorów zostaje także większa ilość minerałów. O ile suszone pomidory nie są spożywane z dużą ilością oleju, to są bardzo zdrowym wyborem.
Czy są przeciwwskazania do jedzenia pomidorów? Kto nie powinien jeść pomidorów?
Duża ilość zjedzonych pomidorów może powodować zgagę. Osoby cierpiące na dnę moczanową oraz zapalenie stawów powinny unikać pomidorów w dużych ilościach. Oczywiście przeciwwskazaniem do jedzenia pomidorów jest alergia na nie.
Czy można jeść zielone pomidory?
W małych ilościach. Zielone pomidory zawierają tomatynę, która jest szkodliwa. Absolutnie nie możemy łączyć zielonych pomidorów z octem. Zielone pomidory nadają się na przetwory, gdyż pod wpływem temperatury, tomatyna przestaje być szkodliwa.
Wartości odżywcze pomidorów (w 100 g)
- Wartość energetyczna – 18 kcal,
- Białko ogółem – 0.88 g,
- Tłuszcz – 0.20 g,
- Węglowodany – 3.89 g (w tym cukry proste 2.63),
- Błonnik – 1.2 g.
Witaminy:
- Tiamina – 0.037 mg,
- Ryboflawina – 0.019 mg,
- Niacyna – 0.594 mg,
- Witamina B6 – 0.080 mg,
- Kwas foliowy – 15 µg,
- Witamina A – 833 IU,
- Witamina E – 0.54 mg,
- Witamina K – 7.9 µg,
- witamina C – 13.7 mg.
Minerały:
- Wapń – 10 mg,
- Żelazo – 0.27 mg,
- Magnez – 11 mg,
- Fosfor – 24 mg,
- Potas – 237 mg,
- Sód – 5 mg,
- Cynk – 0.17 mg.
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference