Srebro (Ag, argentum), jest pierwiastkiem z grupy metali. W przyrodzie jest spotykane jako stan wolny oraz w minerałach. Wydobywane srebro występuje jako domieszka rud miedzi złota, ołowiu i cynku. Już od starożytności było używane jako waluta i także już wtedy produkowano z niego biżuterię oraz naczynia i sztućce. Dzisiaj srebro ma również zastosowanie w medycynie naturalnej, ze względu na jego właściwości bakteriobójcze. Jest także wykorzystywane w kosmetyce. Bardzo popularne do dziś jest używanie srebra o próbie 925 do produkcji biżuterii i sztućców. Co jeśli mamy biżuterię lub sztućce, które są brudne i chcemy je wyczyścić? Z poniższego artykułu dowiesz się jak skutecznie wyczyścić srebro domowymi sposobami.
Czyszczenie poczerniałego srebra za pomocą sody oczyszczonej i octu.
Soda oczyszczona i ocet, to rzeczy które zazwyczaj znajdują się w domu każdego z nas, a nawet jeśli nie, to są dostępne w każdym sklepie. Metoda jest bardzo skuteczna i relatywnie szybka. Aby przygotować roztwór do czyszczenia srebrnej biżuterii czy też zastawy obiadowej, należy wymieszać w jednym litrze wody, jedną kopiastą łyżkę sody oraz łyżkę octu. Taką miksturę wlewamy do naczynia szklanego lub plastikowego (nigdy do metalowego!). Biżuterię lub sztućce zamaczamy w roztworze na około 15 do 20 minut. Po takiej kąpieli, srebro płuczemy pod wodą, suszymy za pomocą ręcznika papierowego i polerujemy. Czy można wyczyścić srebro samą sodą oczyszczoną? Jak najbardziej. Do naczynia musimy wrzucić paczkę sody oczyszczonej i zalać ją gorącą wodą. Mieszamy, aż do rozpuszczenia się sody, a następnie zanurzamy srebro i pozostawiamy na 15-20 minut. Po tym, płuczemy srebro, suszymy i opcjonalnie polerujemy.
Jak wyczyścić srebro pastą do zębów?
Do wyczyszczenia srebra pastą do zębów, będziemy potrzebowali szczoteczki i oczywiście pasty. Należy pamiętać, iż w ten sposób możemy niestety zarysować srebro, więc alternatywnie możemy wybrać zamiast szczotki ręcznik papierowy. Wybierając pastę, wybierzmy taką bez dodatkowych drobinek, które często są składnikiem past wybielających. Aby wyczyścić srebro pastą, należy nanieść na czyszczony przedmiot odrobinę pasty i polerować aż do oczekiwanej czystości srebra. Po tym płuczemy nasze sztućce lub biżuterię i suszymy ręcznikiem papierowym lub specjalnie do tego przeznaczoną cienką skórą do polerowania.
Czy srebro da się wyczyścić folią aluminiową?
Jak najbardziej – jest to bardzo skuteczna, aczkolwiek trudna metoda. Do tego będziemy potrzebować gorącej wody, octu, soli i sody. Do naczynia, szklanego, wkładamy folię aluminiową i wrzucamy do niej srebrne przedmioty, po czym zalewamy miksturą przygotowaną z: 1 szklanki gorącej wody, ćwierć szklanki octu, łyżeczki soli kuchennej i łyżki sody oczyszczonej. Zabrudzenia ze srebra osiądą na folii aluminiowej, a gdy już tak się stanie, wyjmujemy przedmioty i suszymy oraz polerujemy w sposób podany wcześniej.
Czy srebrną biżuterię można czyścić alkoholem?
Takie rozwiązanie będzie dobre, jeśli czyszczony przedmiot ma dużo zakamarków i podczas np. gotowania może złapać brud – doskonale się sprawdza do czyszczenia biżuterii. Wkładamy biżuterię do naczynia wypełnionego spirytusem i odstawiamy na 12 godzin. Po tym przepłukujemy srebro i dostępne elementy biżuterii suszymy papierowym ręcznikiem.
Co robić aby srebro nie czerniało i nie brudziło się?
Czernienie srebra niestety jest procesem naturalnym, lecz przy odpowiedniej dbałości, nie będziemy musieli czyścić naszego srebra zbyt często. Starajmy się nie przechowywać srebra razem z innymi metalami szlachetnymi. Do czyszczenia srebra używajmy jedynie misek szklanych i plastikowych, a do suszenia ręcznika papierowego lub specjalnie do tego przeznaczonych ściereczek. Optymalnie by było, gdybyśmy srebrną biżuterię trzymali w osobnych, bawełnianych lub welurowych torebeczkach, aby uchronić je przed brudem i innymi elementami biżuterii.
Dlaczego srebrne sztućce i biżuteria czernieją?
Srebrne przedmioty ciemnieją poprzez wchodzenie w reakcję głównie ze związkami siarki i chloru. Warto idąc na basen zdjąć srebrną biżuterię. Nawet myjąc ręce, czy biorąc kąpiel lepiej odstawić srebro, gdyż woda nawet kranowa często zawiera śladowe ilości chloru. Dlatego też istotnym jest, aby po przepłukaniu srebra jak najszybciej go osuszyć i pozbyć się resztek wody.