Pieczarki są to najpopularniejsze grzyby uprawne w Polsce. Pieczarki są niskokaloryczne, dlatego zdobyły uznanie dietetyków – w 100 gramach pieczarek jest około 22 kcal. Pieczarki są cennym źródłem witamin z grupy B oraz przeciwutleniaczy. W pieczarkach znajduje się także błonnik oraz śladowe ilości witaminy C oraz witaminy D. Najczęściej pieczarki spożywamy po obróbce termicznej – jako smażone, pieczone, w sosach czy w zupach. Czy pieczarki można jeść na surowo? Można, lecz nie jest to zalecane ze względu na ciężkostrawność grzybów oraz zawartej w nich agarytynie – jest to substancja toksyczna, lecz rozpada się w temperaturze powyżej 100 stopni, bądź podczas mrożenia. Pieczarki nie są wykorzystywane tylko w kuchni, ale i także w medycynie naturalnej. Ekstrakt z pieczarek jest wykorzystywany w suplementach na Candida Albicans czy salmonellę. Dzięki pieczarkom nasz układ odpornościowy działa bardziej efektywnie, więc warto je włączyć do codziennej diety. Jak przechowywać pieczarki? Pieczarki nie są zbyt trwałe i po zerwaniu ich powinniśmy trzymać maksymalnie do 5 dni i najlepiej nie w plastikowym pudełku. Pieczarki należy przetrzymywać w lodówce. Jeżeli mamy nadmiar – możemy tak samo jak tradycyjne grzyby zasuszyć lub zamrozić.
Jak zrobić sos pieczarkowy – sposób przygotowania.
Potrzebne składniki:
500 gram pieczarek, Łyżka masła lub oleju ryżowego, 1 cebula, Ząbek czosnku, 200 mililitrów śmietany 12% lub 18%, Sól, pieprz, pietruszka.
Przygotowanie:
Pieczarki obieramy, oczyszczamy i kroimy w plasterki, cebulę i czosnek obieramy i kroimy w kostkę, na patelni roztapiamy masło lub wlewamy olej, dodajemy cebulę i podsmażamy, a po zeszkleniu się dodajemy czosnek, mieszamy i po minucie dodajemy pieczarki. Podsmażamy pieczarki około 10 minut, a gdy pieczarki się zrumienią, dodajemy sól, pieprz i suszoną lub świeżą natkę pietruszki. Dodajemy śmietanę, cały czas mieszając. Po zgęstnieniu sosu zdejmujemy patelnię z palnika.
Tak przygotowany sos może być dodatkiem do placków ziemniaczanych i mięs – najlepiej komponuje się z piersią z kurczaka lub polędwicą wieprzową, a także są dobrym dodatkiem do zapiekanek.
Czy pieczarki są ciężkostrawne? Z czym najlepiej jeść pieczarki?
Pieczarki są niskokaloryczne i w około 90% składają się z wody, lecz mimo to nie są lekkostrawne. Unikajmy łączenia pieczarek z alkoholem, ciężkimi sosami – aby ułatwić trawienie pieczarek, jako przypraw użyjmy: kminku, tymianku, czosnku, majeranku czy cząbru.
Pieczarki – kaloryczność i wartości odżywcze.
Kalorie (wartość energetyczna) 22 kcal / 93 kJ; Białko 3,09 g; Tłuszcz ogółem 0,34 g; Kwasy tłuszczowe nasycone 0,05 g; Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 0,16 g; Kwasy tłuszczowe omega-6 0,16 g; Węglowodany 3,26 g; Błonnik pokarmowy 1,0 g.
Witaminy:
Witamina D 7 I.U.; Witamina E 0,01 mg; Witamina C 2,1 mg; Witamina B1 0,081 mg; Witamina B2 0,402 mg; Witamina B3 (PP) 3,607 mg; Witamina B6 0,104 mg; Witamina B9 (kwas foliowy) 17 µg; Witamina B12 0,04 µg; Witamina B5 (kwas pantotenowy) 1,497 mg.
Minerały:
Wapń 3 mg; Żelazo 0,50 mg; Magnez 9 mg; Fosfor 86 mg; Potas 318 mg; Sód 5 mg; Cynk 0,52 mg; Miedź 0,32 mg; Mangan 0,05 mg; Selen 9,3 µg.
Pieczarki – ciekawostki.
Pieczarki powinny być przechowywane w lodówce, a im mniejsza jest temperatura, tym dłużej zachowują świeżość. Zapakujmy je w torbę papierową, albo tekturę – pieczarki zapakowane w plastikowe opakowanie szybko mogą zgnić, zepsuć się bądź zapleśnieć. Pieczarki można hodować w domu! Można kupić gotowe zestawy do hodowania pieczarek, z odpowiednią glebą do ich wzrostu. Jeżeli nie będziesz przyrządzać pieczarek od razu po obraniu i pokrojeniu, skrop je cytryną aby zachowały swój kolor i nie zbrązowiały. Polska jest jednym z trzech największych producentów pieczarek w Europie – na podium są również Niderlandy oraz Francja. Setki lat temu, pieczarki były uznawane za produkt premium – były bardzo drogie, zanim zaczęto hodowlę na większą skalę. W pieczarkach znajdziemy beta glukan – powoduje on obniżenie cholesterolu LDL i stabilizuje poziom glukozy we krwi.