Kot brytyjski
źródło: Pixabay

Koty brytyjskie są bardzo charakterystyczne – mają szeroko rozstawione oczy, o nietypowym kolorze, dużą głowę oraz wyróżniające się, gęste, miękkie futerko, co sprawia, że jest bardzo miły w dotyku. Koty brytyjskie są z natury leniwe i nie są zbyt aktywne, preferują wypoczynek nad zabawę, lecz czasem mają ochotę na igraszki. Koty brytyjskie nie są kotami wychodzącymi – zdecydowanie wolą zaciszny kąt w domu, ciepły i bez zbędnych bodźców.

Koty brytyjskie choć samym wyglądem zachęcają do pieszczot, to jednak ich charakterność sprawia iż są dość niezależne. Kotek zaakceptuje pieszczoty, zabawę i głaskanie, lecz musi sam to zainicjować.

Skąd pochodzą koty brytyjskie?

Jak nazwa wskazuje… Nie, nie tym razem! Koty brytyjskie znane były już w Imperium Rzymskim. Poprzez ewolucję, doszliśmy do dzisiejszego Brytyjczyka. Rasę kotów brytyjskich zaczęto rozwijać już na Wyspach, w czasach nieco późniejszych. Pierwotnie głównym kotem brytyjskim był krótkowłosy, a dopiero krzyżówka jego z kotem perskim ustanowiła popularnego do dziś kota brytyjskiego długowłosego. Kiedy kot brytyjski pojawił się w Polsce? Pierwszym Brytyjczykiem (oficjalnie) była kotka o imieniu Arabella Big Ben, a przybyła do nas w 1994 roku.

Kot brytyjski
źródło: Pixabay.com

Jaki charakter ma kot brytyjski?

Małe kociątko, tak jak i kociątka innych odmian zazwyczaj będzie bardzo aktywne i ruchliwe – będzie chciało poznać jak najwięcej zapachów, smaków i kątów. Z czasem Brytyjczyki łagodnieją i stają się zazwyczaj leniwe. Koty brytyjskie są bardzo inteligentne i grzeczne – dlatego też nada się jako pupil dla dziecka (ale starszego) czy jako towarzysz dla innego kota. Kot brytyjski nie lubi być „męczony” noszeniem na rękach, czy nadmiernymi pieszczotami, gdy tego nie chce – stąd nie powinniśmy kupować Brytyjczyka, jeśli mamy małe dziecko lub inne, nadpobudliwe zwierzę.

Koty brytyjskie mimo to uchodzą za cierpliwe i z pewnością są łagodne. Brytyjczyki są trochę jak stereotypowe koty – chodzą własnymi ścieżkami, ale wbrew temu przywiązują się do ludzi, lecz trzymają ich z dystansem. Koty brytyjskie nadadzą się też do mniejszych mieszkań w bloku – ze względu na małą aktywność nie będą potrzebowały dużej ilości przestrzeni.

Jakie kolory ma kot brytyjski?

Najpopularniejszym i głównym kolorem kota brytyjskiego zarówno krótkowłosego, jak i długowłosego jest szary (niebieski). Podczas prób odtwarzania rasy, po drugiej wojnie światowej, stworzono ponad 100 różnych odcieni. Równie popularne są koty brytyjskie liliowe, białe, a nawet pręgowane. Bez względu na kolor futerka, koty brytyjskie mają te same cechy.

Jakie cechy charakterystyczne ma kot brytyjski?

Kot brytyjski
źródło: Pixabay.com

Kociaki brytyjskie są przede wszystkim masywne i muskularne, gęste futro też dodaje wizualnie wielkości. Koty brytyjskie mają okrągłą i masywną głowę, podkreślone policzki i bardzo duże, szeroko rozstawione oczy, o nietypowych czasem kolorach, na przykład pomarańczowe, złote czy bursztynowe, a także niebieskie, zielone czy turkusowe.

Jak pielęgnować kota brytyjskiego?

Tak jak większość kotów, koty brytyjskie radzą sobie z higieną same. Koty brytyjskie można szczotkować, lecz nie jest to konieczne – szczególnie ze względu na zachowanie futerka w odpowiedniej kondycji. Lepiej pozostawić dbałość o wygląd samemu kotu. Tak jak przy wszystkich domowych kotkach, należy dbać o higienę uszu, oczu i uzębienia, gdyż z natury kot ma problem z dokładnym wyczyszczeniem tych miejsc.

Co do obcinania pazurków jest to rzecz względna – jeśli nie chcesz, by kot się wspinał, zaciągał meble czy dywany – regularnie obcinaj mu pazurki. Jeżeli kot lubi korzystać z drapaka, to będziemy obcinać kotu paznokcie zdecydowanie rzadziej.

Co mogą jeść koty brytyjskie? Czego nie mogą jeść koty brytyjskie?

Tak jak każdy kot – Brytyjczyk jest mięsożercą. Poza gotowymi karmami bazującymi na mięsie, możesz mu podawać także od czasu do czasu ugotowaną pierś z kurczaka. Pamiętaj, żeby nie dawać kotu surowego mięsa, a jedynie po obróbce termicznej, tak aby pozbyć się ewentualnych bakterii Salmonelli.

Jeżeli przygotowujesz kotu mięso, nie dodawaj przypraw. Czy koty mogą jeść jajka? Nie jest to wskazane, a jeżeli już chcemy je dać, to niech to będzie ugotowane białko. Czy koty mogą jeść bób? Dużo kotów uwielbia bób, lecz nie powinny jeść go zbyt dużo – raz na jakiś czas możesz mu dać garstkę, ale koniecznie obranego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here