kot bengalski
źródło: Pixabay

Kot bengalski wyróżnia się przede wszystkim nieszablonową urodą, ale i także niespożytą energią. Kot bengalski jest zaprzeczeniem leniwego mruczka – wygląda jak lampart i ma też tyle energii i temperamentu. Jeśli chcemy kota spokojnego, lepszym wyborem będzie kot brytyjski. Kot bengalski wymaga dużo uwagi i jako zwierze szukające atencji, musimy się liczyć z tym, że trzeba mu poświęcać dużo czasu.

Skąd pochodzi kot bengalski?

W 1963 roku dokonano skrzyżowania kota domowego, z dzikim bengalskim kotem lamparcim, przez co uzyskano rasę łatwiejszą w udomowieniu. Obecnie znana rasa pochodzi z 1985 roku, z Kalifornii.
kot bengalski
źródło: Pixabay

Jak duże rosną koty bengalskie? Ile czasu żyją koty bengalskie?

Zarówno kot i kotka osiągają wielkość około 35 centymetrów, natomiast samce są cięższe – dorosłe osobniki kota bengalskiego ważą pomiędzy 5 kilogramów, a nawet 7 kilogramów, natomiast kocice pomiędzy 4, a 6 kilogramów. Koty mają bardzo rozwiniętą muskulaturę i jeśli zapewnimy im odpowiednią aktywność, to będzie smukły, ale silny. Koty bengalskie osiągają wiek nawet do 16 lat, chociaż średnia wieku życia to około 13 lat.

Jaki charakter ma kot bengalski?

Pomimo iż kot bengalski jest nad wymiar aktywny, to bywa i czuły, w międzyczasie. Kot bengalski nie lubi być zmuszany do przytulania i głaskania, gdy sam odczuje taką potrzebę to do nas podejdzie. Koty bengalskie, tak jak wspomnieliśmy, uwielbiają zabawę. Potrzebuje dużo naszej uwagi. Jest doskonałym towarzyszem codziennych domowych czynności – obserwuje niemal każdy nasz ruch i chce asystować. Kot bengalski mimo swojej niespożytej energii i czasem wydawałoby się szaleńczej głupoty, jest bardzo inteligentny i można go nauczyć sztuczek. Organizujmy mu zabawy ruchowe i ćwiczenia, związane też z nauką nowych czynności. Czy koty bengalskie ufają innym? Te koty są zazwyczaj towarzyskie i powinny zaakceptować gości.

Czy kot bengalski akceptuje inne zwierzęta?

Jeżeli kot był chowany za młodu z innymi kotami i zwierzętami, nie powinien mieć problemu z akceptacją innego zwierzęcia, lecz zazwyczaj z natury, koty te są egoistami. Jeśli pies wyraża chęć przyjaźni z kotem bengalskim, to ten mu się odwdzięczy tym samym. Czy kot bengalski jest dobry dla dzieci? Jeżeli dziecko nadmiernie nie będzie go zmuszało do pieszczot, a będzie się z nim bawiło – będzie to idealny zestaw. Koty bengalskie zazwyczaj wolą towarzystwo drugiego osobnika tej samej rasy, akceptacja innej rasy zależy także od drugiego kota – jeśli jest nastawiony przyjaźnie i ma charakter bardziej uległy – koty mogą się dogadać, ale to bengalski będzie rządził.

Jak pielęgnować kota bengalskiego?

kot bengalski
źródło: Pixabay

Koty bengalskie doskonale dbają o swoją higienę i poza podstawowymi czynnościami – higieną uszu, jamy ustnej – sam o siebie zadba. Kota bengalskiego nie trzeba szczotkować, z tego względu iż nie gubi praktycznie sierści. Można raz na tydzień delikatnie go szczotkować, aby pomóc pozbyć mu się martwych włosów.

Co może jeść kot bengalski?

Przy tak aktywnej rasie, koty potrzebują dużo pokarmu, lecz jeśli nasz kot nie ma odpowiedniej aktywności fizycznej, niestety może mieć tendencję do tycia. Koty bengalskie jedzą więcej niż tyle samo ważące koty innych ras. Najlepsze są kary dostosowane do tej rasy, odpowiednio zbilansowane. Możemy sporadycznie dokarmiać kota gotowanym mięsem bez przypraw lub rybami, dużo rzadziej warzywami (bób bez skórki, gotowana marchewka). Absolutnie nie podajemy kotu awokado, pomidorów, a z jajek tylko białka ugotowane. Dietę kota bengalskiego najlepiej skonsultować z weterynarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here