kot perski
źródło: Pixabay

Koty perskie skradły nasze serca ciekawym wyglądem, długą piękną sierścią i majestatycznym wyglądem ogólnym. Koty perskie są jedną z najpiękniejszych ras. Kot perski nie tylko oryginalnie wygląda, ale taki też ma charakter. Koty perskie są kotami typowo domowymi. Mają bardzo łagodne usposobienie i nie mają w sobie krzty agresji. Koty perskie w przeciwieństwie do bengalskich, europejskich, a nawet leniwych brytyjskich – nie bawią się zbyt intensywnie. Koty perskie wymagają dużo czasu, ze względy na pielęgnacje.

Typowymi zachowaniami dla rasy persów, jest przyjazność. Koty są bardzo towarzyskie i towarzyszą właścicielom na każdym kroku, a do tego uwielbiają głaskanie i niezbyt angażujące zabawy. Czasami jednak koty perskie lubią pobyć w samotności, więc powinniśmy mu zapewnić w domu kilka kryjówek, gdzie będzie mógł się schować w przypadku cichych chwil. Koty perskie także są dobrymi kotami dla dzieci, pod warunkiem, że te potrafią postępować z kotem, nie męczą go nadmierną zabawą, targaniem i noszeniem na rękach. Trochę przypominają z zachowania koty brytyjskie.

kot perski
źródło: Pixabay

Skąd się wzięły koty perskie?

W Europie koty perskie na większą skalę zostały hodowane w XIX wieku. Rasa ta, jak nazwa wskazuje, pochodzi z Persji, czyli terenu dzisiejszego Iranu. Pierwsze Europejskie hodowle pojawiły się w Wielkiej Brytanii, a niedługo potem także i w Polsce.

Czym się wyróżnia kot perski? Ile waży kot perski?

Aktualnie koty perskie mają bardzo długie i gęste futro i małe, krótkie pyszczki. Koty perskie są średniej i dużej wielkości – osiągają zazwyczaj do maksymalnie 7 kilogramów, lecz standardem jest 3-5 kg w przypadku kocic i powyżej 5 kilogramów w przypadku kocurów. Koty perskie mają także masywną głowę, z okrągłymi, pucołowatymi policzkami i okrągłym czołem. Uszka kota perskiego są niewielkie, zaokrąglone i szeroko rozstawione. Oczy kota perskiego są również szeroko rozstawione. Cały kot perski wygląda na masywnego, przez swoją sierść, ale i także mają taki szkielet. Koty perskie mają krótsze łapki, ale bardzo silne i grube.

Jakie kolory mają koty perskie?

Według specjalistów, persy mają już grubo ponad 100 odmian kolorystycznych, natomiast najpopularniejsze z nich są: białe, czarne, czekoladowe i rude – zazwyczaj sierść kota perskiego jest wielokolorowa.

Jak dbać o kota perskiego długowłosego?

Koty perskie mają bardzo długą sierść, która wymaga pielęgnacji. Większość kotów daje sobie radę z pielęgnacją sama, lecz w tym wypadku musimy pomóc naszemu zwierzakowi. Kotek perski musi być czesany w zasadzie codziennie. Ponadto, tak jak przy innych rasach, musimy zadbać o higienę uszu i jamy ustnej. Ważne, aby szczotkowania nauczyć kota już od maleńkości, by będąc dorosłym traktował to jako coś naturalnego. Czasami, w okresie linienia, trzeba szczotkować persa dwa razy dziennie, aby zapobiegać tworzeniu się kołtunów. Warto wyposażyć się także w suchy szampon dla kotów, który będzie dla naszego pupila całkowicie bezpieczny.

Czy koty perskie trzeba kąpać?

Kot perski jest jednym z niewielu kotów domowych, który wymaga regularnej kąpieli. Z racji na swoje długie, majestatyczne futro, niestety kotek zbiera dużo kurzu, a włosy się przetłuszczają. Jak wykąpać kota perskiego? Należy posiadać specjalny szampon przeznaczony do włosów persa. Kota najlepiej myć w misce, nie pod bieżącą wodą, a myjąc kota trzeba uważać by nie zachlapać mu uszek i oczu. Po wykąpaniu, osuszamy kota ręcznikiem. Wbrew obiegowej opinii nie powinniśmy używać suszarki, by nie wysuszać struktury włosa i skóry naszego ulubieńca.

kot perski
źródło: Pixabay

Co powinien jeść kot perski?

Kotki perskie mają bardzo krótki pyszczek, więc pokarm, który im dajemy musi być drobny, aby jak najłatwiej mógł go zjeść. Najlepszym wyborem jest drobna sucha karma oraz mokra, dostosowana dla persów pod względem wartości odżywczych. Koty te mogą także spożywać mięso – najlepiej gotowane i bez przypraw, tak aby pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów, czy bakterii Salmonelli. W karmieniu kota perskiego powinniśmy unikać zbóż, ze względu na to, iż mają problem z ich trawieniem. Koty perskie uwielbiają także ryby (tylko po obróbce termicznej!), możemy im podawać gotowane warzywa – marchewkę, czasem buraczki i obrany bób, także możemy podawać nabiał (bez laktozy albo z minimalną jej zawartością).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here