źródło: Pixabay

Koty syberyjskie, niegdyś bardzo popularne w Rosji, niemal tak jak dachowce u nas, teraz zyskują serca ludzi na całym świecie. Koty syberyjskie to jedne z największych, obok kotów bengalskich, udomowionych ras. Kot syberyjski jest duży i masywny, niemalże jak kot brytyjski, ale jednocześnie są wysportowane, zwinne i silne. Koty syberyjskie są bardzo przyjazne dla ludzi – szukają atencji i kontaktu, stąd idealnie nadadzą się dla osób, które mają czas dla swojego pupila. Co prawda nie lubią, gdy człowiek inicjuje pieszczoty, ale same bardzo często wychodzą z tą inicjatywą, a ponadto towarzyszą człowiekowi na każdym kroku, niemalże tak jak koty perskie czy bengalskie.

Tak jak i większość kotów, kot syberyjski ma w swojej naturze ciekawość. Od razu gdy wrócimy z zakupów, dobiera się do reklamówek. W przypadku podróży, raczej nie śpi, a obserwuje to co się dzieje za oknem. W nowych pomieszczeniach musi obwąchać wszystkie kąty, każdy metr kwadratowy. Koty syberyjskie zazwyczaj są ponadprzeciętnie odważne i pewne siebie. Nie mają problemu z przystosowywaniem się do zmian otoczenia.
źródło: Pixabay

Czym się bawi kot syberyjski?

Mając w domu kota syberyjskiego, musimy zapewnić mu dostęp do jak największej ilości zakamarków. Przede wszystkim, ze względu na swoją rdzenną naturę, kot syberyjski uwielbia spacery po wysoko położonych półkach, a nawet i na wysokich szafach. Sam nie byłby w stanie wskoczyć na szafę, ale możemy mu zorganizować „drabinkę”, bądź słupek, po którym mógłby się wspinać lub wchodzić jak po chodach. Kot syberyjski mimo swojej nadpobudliwości, jest bezpieczny dla otoczenia – nie niszczy kapci, kanap i w zabawie raczej nie gryzie czy to nas, czy innego zwierzaka. Poza gatunkami takimi jak turecki Van, czy bengalski, także i kot syberyjski lubi wodę i nie ma nic przeciwko kąpielom.

Czy kot syberyjski nadaje się dla dzieci?

W zasadzie żaden kot się nie nadaje, jeśli dziecko nie umie z nim postępować. Jeżeli dzieci nie będą nadużywać przyjacielskiej natury kota, na siłę się bawić i targać, to z pewnością kot się z nimi zaprzyjaźni. Kot syberyjski jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na wrodzoną cierpliwość i ochotę do zabawy.

Czy kot syberyjski akceptuje inne zwierzęta?

Koty syberyjskie z natury są bardziej egoistyczne i wolą mieć właściciela dla siebie. W przypadku pojawienia się innego zwierzęcia, może być osowiały, a nawet może atakować drugiego pupila. Można próbować socjalizować inne zwierzęta z kotem syberyjskim, ale jest to proces dość trudny, chyba że zwierzątka są ze sobą wychowywane od „niemowlaka”.

źródło: Pixabay

Cechy charakteru kota syberyjskiego.

Zalety i wady kota syberyjskiego.

Kot syberyjski potrzebuje dużo uwagi, szczególnie w jego pierwszych miesiącach życia. Koty syberyjskie z natury lubią się wspinać, tak więc potrzebują dodatkowej przestrzeni do tego, natomiast kociaki nie mają tendencji do niszczenia mebli czy dywanów (choć przydałby się drapak). Są dość uparte i egoistyczne w stosunku dla innych zwierząt, ale są za to bardzo przyjazne w stosunku do człowieka – nie odstępują na krok, zazwyczaj są bardzo uczuciowe i towarzyskie. Koty syberyjskie należy czesać, a mało który to lubi. Koty syberyjskie są rasą bardzo zdrową, odporną na choroby i długowieczną. Socjalizacja z innym zwierzęciem może być trudna, lecz jeśli przejdzie pomyślnie, to z pewnością kot wykorzysta kompana do zabawy. Kot syberyjski może osiągać nawet do 10 kilogramów.

Czy koty syberyjskie są kotami wychodzącymi?

Kot syberyjski lubi wspinaczkę i aktywność, lecz zazwyczaj zaleca się trzymanie go w domu. Kot wychodzący, o ile nie ma ogrodzonego podwórka, może być narażony na niebezpieczeństwo ze strony innych zwierząt, a w przypadku bardzo ciekawskich kotów syberyjskich, jest to faktycznie problemem. Możemy sami zabierać kota na spacer, lecz najlepiej abyśmy go mieli na smyczy, aby nie spanikował pod wpływem czegoś, co może go wystraszyć.

Co powinny jeść koty syberyjskie?

Standardowo – sucha i mokra karma dostosowana do wieku i rasy, także mięso (najlepiej gotowane) – wołowina i drób, także czasami ryby i nabiał, a także warzywa – w zasadzie wszystkie prócz cebulowych i pomidorów (koty zwykle uwielbiają marchewkę, bób bez skórki, buraczki i oliwki).

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here