Kot rosyjski, a kot syberyjski to dwie zupełnie inne rasy. Kotki rosyjskie zwane są także archangielskimi i maltańskimi. Najpopularniejsze ubarwienie przypomina kota brytyjskiego krótkowłosego, lecz kotek rosyjski ma inny kształt pyszczka i nieco inne cechy. I chociaż Rosja kojarzy nam się z rozległymi terenami, które można przemierzać wszerz i wskroś, to kotek rosyjski jest jednak typem domatora. Koty rosyjskie mają bardzo przyjazne usposobienie – są uśmiechnięte, łagodne, przyjazne, ale potrafią też być momentami aktywne. Koty rosyjskie często wśród domowników upatrują sobie jednego ulubieńca, lecz dla wszystkich są miłe – także i dla domowników czteronożnych!
Kot rosyjski charakteryzuje się miękką, pluszową i krótką sierścią, która nie wywołuje alergii. Skóra kotka jest niebieska, a futerko zazwyczaj niebieskoszare. Nogi kota rosyjskiego są długie, a stopy małe i owalne. Oczy duże, szeroko rozstawione o jasnozielonym kolorze. Kolor oczu stabilizuje się czasami nawet po 9-12 miesiącach życia. Kotek ma uszy duże i szerokie u podstawy, raczej zakończone ostro.
Kot rosyjski – usposobienie i charakter.
Czy koty rosyjskie akceptują inne zwierzęta?
Akceptują? To mało powiedziane! Koty rosyjskie uwielbiają towarzystwo innych czworonogów i chociaż nie jest wybitnie aktywny, to z łatwością znajdzie język z innym kotem czy pieskiem. Koty rosyjskie uwielbiają zabawę, nawet te dorosłe. Podobnie jak koty syberyjskie, te rosyjskie uwielbiają zwiedzać każdy zakamarek domu, a wszystko „nowe” co pojawi się w domu – obwąchują z góry na dół.
Usposobienie kota rosyjskiego.
Koty rosyjskie z natury są bardzo łagodne, przyjazne i łatwo łapią kontakt zarówno z innymi zwierzętami, wszystkimi domownikami, a także gośćmi. Koty rosyjskie są raczej domatorami – niechętnie wychodzą na zewnątrz, nie lubią nadmiaru bodźców innych, niż te które mają na co dzień w czterech ścianach.
Jakie ma wady kot rosyjski?
Koty są nieśmiałe wobec innych, ale tylko początkowo – zazwyczaj łapią kontakt z obcymi dość szybko, chociaż robią to z dystansem i nie wchodzą od razu w zażyłości. Kot rosyjski nie lubi podróży, spacerów i zmian w najbliższym otoczeniu. Kotki tej rasy lubią bardzo towarzystwo, więc nie powinniśmy ich zbyt często zostawiać samych, stąd dobrym pomysłem jest zapewnienie mu drugiego kotka. Koty rosyjskie potrafią być atencyjne i dopominać się o uwagę nie zwracając uwagi na to, iż możemy być zajęci.
Jakie zalety ma kot rosyjski?
Jest bardzo łatwy w pielęgnacji – poza higieną jamy ustnej i uszu, kotek rosyjski zadba o siebie sam. Koty rosyjskie zazwyczaj są czułe i okazują sympatię domownikom. Lubią zabawę i pieszczoty. Kot pomimo miłego charakteru i ciągotek do zabawy, nie jest agresywny i nie niszczy mebli oraz dywanów.
Co powinien jeść kot rosyjski?
Podobnie jak inne koty – rosyjski powinien mieć dostosowaną do swojej rasy i wagi karmę, zarówno suchą jak i mokrą. Tak samo jak inne koty, uwielbiają mięso i ryby, możemy od czasu do czasu dawać mu także ugotowaną marchewkę, bób bez skórki albo buraczki. Choć koty rosyjskie są dosyć energiczne, to jednak ich uwielbienie do domowego kąta, powoduje iż nie mają tak dużego zapotrzebowania kalorycznego jak koty wychodzące.
Czy kot rosyjski wymaga pielęgnacji?
Koty rosyjskie czeszemy raz w tygodniu, pozbywając się martwych włosów. Kotek nie powinien stawiać oporu. Nie wymaga więcej dodatkowej uwagi, sam zadba o swoją higienę.
Jaką wagę i wiek osiągają koty rosyjskie?
Koty rosyjskie nie są dużymi zwierzakami – zazwyczaj są smukłe i dobrze umięśnione, a ich waga oscyluje między 3, a 5 kilogramów. Koty rosyjskie żyją nawet do 18 lat i nie mają niestandardowych problemów zdrowotnych dotyczących dokładnie tej rasy.