Jak udowodniono naukowo, kalafior ma działanie między innymi przeciwnowotworowe. Kalafior ma w sobie wiele wartości odżywczych, które powinny znaleźć się w diecie każdego. Kalafior jako warzywo niskokaloryczne (tylko 23 kcal w 100 gramach!), a także ma niski indeks glikemiczny (15), często jest częścią diet odchudzających. Niestety, kalafior też jest ciężkostrawny, dlatego najlepiej spożywać go wraz z czosnkiem, koperkiem albo kminkiem. Jak wybrać ładnego i świeżego kalafiora? Jak przechowywać kalafiora po zakupie? Przede wszystkim główka kalafiora musi być idealnie biała lub kremowa, nie może mieć plamek ani przebarwień. Świeży kalafior cechuje się wysoką twardością. Jeżeli nie kupujemy kalafiora świeżo ściętego, należy wybrać tak, który jest przechowywany w lodówce, najlepiej do góry łodygą. Unikajmy kupowania kalafiora zamkniętego w folii.
Czy można jeść kalafiora na surowo?
Jak najbardziej! Nawet jest to wskazane, z tego względu iż obróbka termiczna wyciąga część wartości odżywczych. Surowego kalafiora można jeść np. W sałatkach, dodać do gotowej już zupy, albo zjeść samego, maczając w ulubionym sosie (najlepiej z kalafiorem współgra sos czosnkowy i koperkowy). Jak zatem przygotować kalafiora, aby zachować jak najwięcej jego korzyści? Najlepszym rozwiązaniem będzie ugotowanie go na parze. Przed gotowaniem należy odciąć różyczki kalafiora oraz dokładnie umyć w zimnej wodzie. Maksymalny wskazany czas gotowania kalafiora to 4 minuty. Im dłużej będziemy go gotować, tym mniej wartości w nim pozostanie. Jeśli chcemy, aby kalafior był miękki i nie zależy nam na wartościach odżywczych – gotujmy go 10-12 minut. Jeżeli nie mamy parowaru, gotując kalafiora w garnku, nie należy go przykrywać.
Ile czasu gotować kalafiora w sposób tradycyjny?
Jeżeli chcemy go ugotować w całości, gotujemy go około 15 minut. Gotujemy bez przykrycia, w osolonej wodzie. Kalafior podzielony na różyczki gotujemy 8 do maksymalnie 10 minut, tak samo – w osolonej wodzie i bez przykrycia.
Pomysły na obiad z kalafiora.
Kalafior sam w sobie jest na tyle dobry, że często jest w klasyczny sposób podawany sam, okraszony roztopionym masłem z bułką tartą. Kalafior może być też zamiennikiem ziemniaków do dań mięsnych, albo zamiennikiem mięsa. Kalafior jest częstym składnikiem gotowych mieszanek warzywnych, lecz rekomendujemy takie mieszanki stworzyć samemu – jako dodatek do obiadu, bądź jako autonomiczne danie. Kalafior również doskonale nadaje się do zup – albo jako jedno z warzyw w zupie jarzynowej, albo do zupy kalafiorowej. Daniem, do którego będzie pasował kalafior jest tradycyjne jajko sadzone z młodymi ziemniakami lub kaszą. Kalafior może też być składnikiem zapiekanek, bądź podany sam – zapiekany z sosem beszamelowym lub czosnkowym.
Kalafior – uprawa w przydomowym ogrodzie.
Kalafior to warzywo, które ma bardzo dobre warunki do wzrostu w naszym klimacie. Jeżeli mamy kawałek działki czy pola, to warto go wykorzystać i wyhodować własne kalafiory. Do hodowli tego warzywa potrzebujemy stanowisko słoneczne z glebą bogatą w próchnicę i wapń. Ziemia przeznaczona do rozsadzenia kalafiora, musi dobrze zachowywać wodę, ze względu na krótkie korzenie warzywa. Kalafiory uprawia się z rozsady – musimy wysiać ziarna do skrzynek w lutym-marcu, bądź zaopatrzyć się w gotowe już sadzonki. W zależności od wybranej odmiany kalafiora, zbiory następują przez kilka tygodni. Ważne, aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami.
Kalafior – jakie ma witaminy, ile ma kalorii i jakie posiada minerały?
Wartości odżywcze kalafiora gotowanego (w 100 g):
- Wartość energetyczna – 23 kcal
- Białko ogółem – 1.84 g
- Tłuszcz – 0.45 g
- Węglowodany – 4.11 g (w tym cukry proste 2.08)
- Błonnik – 2.3 g
Witaminy
- Witamina C – 44.3 mg
- Tiamina – 0.042 mg
- Ryboflawina – 0.052 mg
- Niacyna – 0.410 mg
- Witamina B6 – 0.173 mg
- Kwas foliowy – 44 µg
- Witamina A – 12 IU
- Witamina E – 0.07 mg
- Witamina K – 13.8 µg
Minerały
- Wapń – 16 mg
- Żelazo – 0.32 mg
- Magnez – 9 mg
- Fosfor – 32 mg
- Potas – 142 mg
- Sód – 15 mg
- Cynk – 0.17 mg
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Rederence