Jakie akcesoria wybrać dla kota 3
źródło: Pixabay

Jeżeli spodziewamy się w naszym domu nowego lokatora, z pewnością przydałaby się lista rzeczy, które będą przydatne dla małego kotka. W razie nagłej przeprowadzki, większość z podstawowych rzeczy zazwyczaj mamy pod ręką, albo możemy chwilowo zaadaptować coś o innym przeznaczeniu. Poniżej znajdziesz wskazówki, co powinna zawierać kompletna wyprawka dla kota domowego.

Podstawy wyprawki dla kota – kuweta i żwirek.

O ile są elementy wyprawki dla kota, które można w jakiś sposób zastąpić, to jednak kuweta i żwirek są pierwszą koniecznością. Przed wyborem kuwety zastanówmy się przede wszystkim gdzie będzie umiejscowiona i na jaki wymiar maksymalny możemy sobie pozwolić. Kuwety dla kota dzielą się na kryte z daszkiem i zazwyczaj z drzwiami i na zwykłe, odkryte. Początkowo, gdy kociątko jest małe, możemy najpierw przyzwyczajać go do miejsca, w którym kuweta ma stać i do tego, do czego ona służy. Gdy koci maluszek już podrośnie, można wymienić kuwetę na większą i zakrywaną. Wtedy stopniowo też musimy go z nią zapoznać – najlepiej aby początkowo była odkryta przez pierwszy dzień-dwa, następnie, jeśli ma drzwiczki – zakrywamy kuwetę, ale nie montujemy drzwiczek, a jak już kot się przyzwyczai do nowego wychodka – montujemy kuwetę w komplecie.

Jakie akcesoria wybrać dla kota 3
źródło: Pixabay

Koty europejskie – charakter i usposobienie. 

Kuwety odkryte mają ten plus, że są tańsze i kot nie czuje się przytłoczony i kuwetka taka zajmuje mniej miejsca. Kuwety zakryte chronią nasz dom przed zapachami, bo czasem nawet najlepszy żwirek nie zamaskuje zapachu kocich odchodów.

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Jest to sprawa indywidualna – każdy kotek będzie wolał coś innego, natomiast bez względu na rasę i upodobania, warto, aby żwirek nie był zbyt twardy i aby nie kaleczył kocich łapek. Najpopularniejszym rozwiązaniem są żwirki zbrylające, które po kilku minutach od „użycia” tworzą grudkę, którą łatwo można wyrzucić. Zazwyczaj jest to żwirek betonitowy, czasami ma dodatek zapachowy, lecz nie każdy kot go zaakceptuje. Spotykane są także żwirki delikatne, silikonowe, a także np. Wiórki drzewne. W razie, gdy zabraknie żwirku, a kot nie jest wybredny – można nawet zamiennie użyć zwykłego piasku, lecz ten będzie się zbyt roznosił po otoczeniu kuwety. Pamiętaj, iż niektóre koty są wrażliwe na zmianę żwirku i jeśli nowy im się nie spodoba, to mogą zostawić niespodziankę obok kuwety.

Koty rosyjskie – charakter i usposobienie

Jakie zabawki kupić kotu?

Jakie akcesoria wybrać dla kota 3
źródło: Pixabay

Nie ma kociej wyprawki bez zabawek. Owszem, wiele możemy zrobić sami – mały kot będzie zadowolony z kłębka wełny, czy kulki z papieru, natomiast warto rozwijać wyobraźnię kota i wyposażyć się w zabawki. Na rynku jest dostępnych mnóstwo różnych myszek z piórkami, piłeczek czy tuneli. Kot oszaleje z radości, gdy zabawka będzie dzwoniła lub szeleściła. Wybierając zabawki dla kota, trzeba zwrócić uwagę, aby nie miały elementów, które mogły by być dla niego groźne. Warto też aby zabawki spełniały funkcję drapaka i gryzaka.

Koty syberyjskie – charakter i usposobienie

Czy kot woli miseczkę szklaną czy metalową?

Dla większości nie będzie różnicy, natomiast jednak niektóre koty nie lubią wody z posmakiem metalu. Wybierz miseczki ceramiczne, o wielkości maksymalnie do 0,5 litra. Koty jedzą zwykle małe porcje jedzenia. Jeżeli masz taką możliwość, kup więcej miseczek na wodę i porozstawiaj ją w kilku pomieszczeniach.

Koty perskie – charakter i usposobienie

Wyprawka dla kota – transporter i posłanie.

Choć wydaje się, że na początku transporter nie będzie potrzebny, to warto już od początku go mieć w obwodzie. Transporter zdecydowanie ułatwia transport kota w aucie, a jest niezbędny podczas transportu komunikacją miejską czy pieszego. Warto też kotka przyzwyczajać od małego do transportera i postawić go na wierzchu, otwartego i zachęcić kota do zapoznania się z nim.

Kupując posłanko dla kota, licz się z tym, że po przyjściu do domu bardziej zainteresuje się opakowaniem. Legowisko dla kota to niezbędny element kociej wyprawki i kiedyś z pewnością się przyda, zależnie od kociego humoru.

Koty brytyjskie – charakter i usposobienie.

Jaki drapak wybrać dla kota?

Na początek nie musimy kupować od razu pełnego, wysokiego drapaka – wystarczą pojedyncze zabawki, które spełniają taką funkcję. Gdy kotek już dorośnie, warto mu kupić większy drapak, po którym również będzie się mógł wspinać i z którego będzie mógł obserwować otoczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here