Co mogą jeść koty domowe 3
źródło: Pixabay.com

Co mogą jeść koty domowe, a czego powinny unikać?

Podstawą żywienia kota, powinny być gotowe karmy suche i mokre, które są przygotowane w odpowiedni sposób dla naszego futrzaka. Wybierajmy karmy z prostym składem, bez konserwantów i sztucznych barwników. Podstawą kociej diety jest białko i tłuszcz, w odpowiednich ilościach.

Czy kot może jeść surowe mięso?

Nie jest to wskazane, ze względu na potencjalną zawartość drobnoustrojów, pasożytów czy bakterii Salmonelli. Jeżeli już decydujemy się na podanie kotu surowego mięsa, za którym bardzo przepada, zamroźmy je, aby się pozbyć z mięsa szkodliwych składników. Podawajmy kotu mięso ugotowane, bez przypraw.

Czy koty piją wodę?

Woda powinna być podstawowym i jedynym napojem dla kota, bez względu na dietę i rasę kota. Ważne, aby woda nie zawierała chloru, dlatego woda musi odstać, albo być przefiltrowana lub przegotowana. Można też podać wodę mineralną. Najlepiej jeżeli miska, w której podajemy wodę jest ceramiczna – zobacz co powinno znaleźć się w wyprawce dla kota.

Czy koty mogą jeść wątróbkę?

Co mogą jeść koty domowe 3
źródło: Pixabay.com

Zdecydowanie, ze względu na zawartość witaminy A i żelaza, natomiast nie powinny to być duże ilości, gdyż nadmiar witaminy A też nie jest zdrowy. Wątróbkę powinniśmy podawać po obróbce termicznej.

Kot europejski – charakterystyka.

Czy koty mogą jeść ryby?

Raz na kilka dni – jak najbardziej. Pod warunkiem, że ryby będą ugotowane i pozbawione ości, a jeżeli ma być to świeża ryba, to musi być uprzednio zamrożona do minimum -35 stopni Celcjusza, aby się z niej pozbyć bakterii.

Czy koty mogą jeść masło i margarynę?

Raz na jakiś czas, jako smakołyk, można kotu podać masło bez laktozy. Margaryny należy unikać, bo poza kalorycznością nie ma w sobie żadnych wartości odżywczych.

Kot perski – charakterystyka.

Czy koty lubią i jedzą warzywa?

Mimo iż koty są mięsożercami, to zdarza się iż nasz pupil będzie jadł warzywa. Muszą być uprzednio ugotowane – koty zazwyczaj lubią marchewkę, bób (w małych ilościach, podajemy bez skórek), czasem buraczki. Nie podajemy kotu pomidorów i ziemniaków pod żadną postacią.

Czego nie mogą jeść koty domowe?

Czy kot może pić mleko z laktozą? Są na ten temat różne opinie, natomiast koty – tak jak i ludzie, wraz z wiekiem tracą zdolność do tolerancji laktozy. O ile małe kociątko jest karmione mlekiem z laktozą, to powinniśmy je wraz z upływem czasu odstawiać, zamieniać na mleko bez laktozy, a docelowo nauczyć kota pić tylko wodę. W sklepach zoologicznych znajdziemy także specjalne mleko dla kotów.

Czy kot może pić kawę i herbatę?

Kofeina jest dla kotów bardzo niebezpieczna, mała dawka kofeiny działa tak jak ogromna dawka na człowieka – może powodować skoki ciśnienia, kołatanie serca i przyspieszony oddech. Pilnujmy, by kotek nie wyżłopał kawy z naszego kubka.

Kot rosyjski – charakterystyka.

Czy koty mogą jeść ziemniaki i kukurydzę?

Zapewne, gdybyśmy naszego kota poczęstowali ziemniakami bądź kukurydzą – zjadłby, lecz nabawiłby się niestrawności i wzdęć. Ziemniaki i kukurydza zawierają dużo skrobi, której koty niestety nie tolerują.

Czy koty mogą jeść jajka?

Białko zawiera w sobie enzym o nazwie awidyna, który jest dla kota szkodliwy i zmniejsza wchłanianie biotyny, potrzebnej do budowy ładnego i lśniącego futerka. Jajka gotowane zawierają dużo mniej awidyny, więc bardzo sporadycznie możemy kotu dać kawałek jajka.

Czy koty mogą jeść słodycze, owoce i czekoladę?

Co mogą jeść koty domowe 3
źródło: Pixabay.com

Proste cukry nie są wskazane dla kota. Natomiast w czekoladzie jest zawarta teobromina, która dla kotów jest trująca i może powodować uszkodzenie układu pokarmowego, a w dużej ilości śmierć. Owoce raczej nie są ulubionym przysmakiem kotów i raczej powinniśmy unikać karmienia pupila owocami, gdyż powodują kłopoty żołądkowe.

Czy koty mogą jeść cebulę?

Cebula prowadzi do rozpadu czerwonych ciałek krwi i powoduje anemię. Podobne właściwości ma czosnek i szczypiorek. Na szczęście koty zazwyczaj nawet nie próbują zjeść tych warzyw.

Czy koty mogą jeść awokado?

W owocu awokado zawarta jest perisina, która dla kota jest trująca – może wywoływać biegunki i wymioty.

Czy kot może jeść szpinak?

W szpinaku są szczawiany, przez które wapń w organizmie kotka odkłada się w nerkach i może spowodować dolegliwości bólowe u kota.

Kot brytyjski – charakterystyka.

Czy kot może jeść wędlinę?

O ile kot może jeść mięso po obróbce termicznej, to sklepowe wędliny zawierają dużo soli, która może powodować zaburzenia trawienia oraz nadciśnienie. Podobnie sprawa wygląda z wędzonymi rybami oraz konserwami rybnymi i mięsnymi. Możemy kota poczęstować wędliną własnej roboty, o ile nie zawiera ona dużo soli.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here